'in maliyeti 7 milyar $

Iraklı yetkililerin açıklamalarına göre, 'in Diyala, Ninova, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinde yıktığı 65 köprü ve tahrip ettiği altyapının devlete maliyeti en az 7 milyar dolar

Giriş Tarihi: 8.12.2014
IŞİD'in maliyeti 7 milyar $
() örgütünün ülkenin belli kesimlerini kontrolü altında tuttuğu Irak'ta, militanların verdiği fiziksel zararla ilgili net bir açıklama geldi. Irak Bayındırlık ve İskân Bakanı Tarık Haykani, IŞİD'in şimdiye kadar en az 65 köprüyü yıktığını, çatışma bölgelerindeki altyapıyı da büyük ölçüde tahrip ettiğini açıkladı. Anadolu Ajansı'na konuşan Iraklı Bakan Haykani, IŞİD'in Diyala, Ninova, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinde ulaşım ve altyapı noktasında yol açtığı zararın en az 7 milyar dolar olduğunu kaydetti. Özellikle Irak ordusuyla militanlar arasında sıcak çatışmaların yaşandığı bölgelerde tahribatın daha da fazla olduğunu belirten Bakan Haykani, "Söz konusu 4 vilayette yaşanan yıkımın ortadan kaldırılması ve buraların yeniden imarı için uluslararası desteğe ihtiyacımız var, çünkü Irak'ın kendi bütçesi buna yetmez" ifadelerini kullandı. Irak Elektrik ve Enerji Bakanlığı yetkilileri de geçtiğimiz ay, IŞİD'in neden olduğu enerji zararının ise bir milyar dolardan fazla olduğunu duyurmuştu. Örgütün, Irak'taki birçok barajı kontrol altında tutmak için kapsamlı stratejiler geliştirdiği biliniyor.

MUSUL İÇİN YENİ HAREKÂT

Haziran ayından bu yana Musul ve çevresini elinde tutan IŞİD'e karşı Irak ordusu tarafından dün yeni bir harekâtın başlatıldığı belirtildi. Musul İl Konseyi'nden yapılan açıklamada, ordunun en az 10 bin gönüllüyü silah altına alarak Musul'a yönlendirmeye başladığı kaydedilirken, bu sayının 20 bine çıkabileceği vurgulandı.

ŞİİLER ÖNCELİKLİ HEDEF

IŞİD'in kontrolü altındaki bölgelerde Şiiler birinci hedef olmaya devam ediyor. Militanlar, sıklıkla Şiilerin ibadethanelerini ve toplantı yerlerini bombalıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'in maliyeti 7 milyar $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN