Türkiye'nin en iyi haber sitesi

11 milyon Fransız güvende hissetmiyor

Fransa'da yapılan araştırma, ülkede yaşayan en az 11 milyon kişinin kendilerini ne evlerinde ne dışarıda güvende hissettiğini ortaya koydu.

Giriş Tarihi: 9.12.2014 15:33
11 milyon Fransız güvende hissetmiyor
Fransa İstatistik Kurumu ile Suç ve Cezai Yaptırımlar Ulusal Gözlemevi, bu yıl 10'cusunu yayımladığı 2014 suç raporunu kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre, 11 milyon Fransız yaşadığı mahallede ya da şehirde can ve mal güvenliği açısından kendini güvende hissetmediğini söyledi.

Raporda, 7,2 milyon kişinin en az bir kez hırsızlık, kapkaç ya da taciz mağduru olduğu belirtilirken, araştırmaya katılanların yüzde 17,4'ü evde bile kendilerini "güvende" hissetmediklerini söyledi. Bu kişilerden yüzde 73'ü hırsızlığa, yüzde 20'si de hırsızlık girişimine maruz kaldığını dile getirdi. Araştırmaya göre, toplu taşıma araçlarını kullanan her iki kişiden birisi de kendini güvende hissetmiyor.

Resmi rakamların gerçek rakamlardan çok farklı olduğuna işaret edilen raporda, saldırıya ya da hırsızlığa maruz kalanların yalnızca yüzde 40'ı şikayette bulunduğu, bu tür olaylarda en çok kadınların hedef alındığı vurgulandı. Mağdurların yarısından fazlasının 30 yaş altı kadınlar olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, bu yıl 360 bin Fransızın en az bir kez darp edilerek hırsızlık mağduru olduğunu belirtildi. Bu rakam geçen yıl 280 bin civarındaydı.
Son günlerde lüks mağazalara yönelik soygun olaylarında da artış olduğu vurgulandı. Bir yılda ülkede 600 bin soygun olayının meydana geldiği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 milyon Fransız güvende hissetmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN