Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CIA'nın işkence raporu ABD'yi karıştırdı

ABD Senatosu'nun hazırladığı raporla CIA'nın karanlıkta kalan işkenceleri ilk kez kamuoyuna açıklanacak. Rapor şimdiden ABD'yi hem ülke içinde hem de yurtdışında alarma geçirdi

Giriş Tarihi: 9.12.2014
CIA'nın işkence raporu ABD'yi karıştırdı
ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) 11 Eylül saldırılarının ardından uygulamaya koyduğu tartışmalı sorgulama teknikleriyle ilgili ABD Senatosu tarafından hazırlanan rapor bugün açıklanacak. Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein'in açıklayacağı raporda CIA'nın uyguladığı işkencelerle ilgili daha önce hiç açıklanmamış kan dondurucu detayların olacağı belirtiliyor. Dünya çapında kurulan ve "kara bölgeler" adı verilen tesislerinde El Kaide ve terör zanlılarına işkenceler yapan CIA'nın eski yöneticilerini ise telaş almış durumda. Waterboarding adı verilen ve zanlının yüzüne bir bez parçası koyup sonra üzerine su dökerek nefessiz kalmasını sağlayan taktiğin "ABD ulusal güvenliğini sağlamak için hayati" olduğunu söyleyen eski CIA başkanları George J. Tenet ve General Michael V. Hayden, eski ABD Başkanı George Bush'u kendilerini savunması için ikna etmiş görünüyor. New York Times'a göre, Senato raporunda CIA'nın eski Başkan Bush ve üst düzey bürokratları sorgulama teknikleri konusunda yanlış yönlendirdiği bilgisi yer alacak. Başkan Bush'un ise bu ifadeyi kesinlikle kabul etmemesi bekleniyor.

DÜNYA ÇAPINDA ALARM

480 sayfalık raporda ilk kez zanlılara sorgulamalar sırasında cinsel saldırılar yapıldığı da detaylı bir şekilde belirtiliyor. CIA sorgulayıcılarının zanlıdan bilgi aldıktan sonra bile işkenceye devam edilmesi için emir verdiği raporla ilgili dışarıya sızan bilgiler arasında yer alıyor. Söz konusu dehşet detayların terörist saldırılar doğuracağı korkusuyla ABD'nin dünya çapındaki tüm diplomatik temsilciliklerine güvenlik incelemesi yapılması için emir verildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, geçen hafta Senato'dan güvenlik endişelerini göstererek raporun bir kısmını daha sonra açıklamalarını istemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CIA'nın işkence raporu ABD'yi karıştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN