Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD o video için servet harcamış

Giriş Tarihi: 9.12.2014 13:22 Güncelleme Tarihi: 9.12.2014 14:26
IŞİD o video için servet harcamış

IŞİD'in 22 Suriyeli tutsağı kafalarını keserek öldürdüğü video inceleme altına alındı. Yaşanan vahşeti ve katliamı en acımasız koreografiyle yansıtan IŞİD'in propaganda videosu için hiçbir masraftan kaçınmadığı ortaya çıktı.

CNN'in Atika Shubert imzasıyla yayınladığı habere göre, Kasım ayında yayınlanan "İnanmayanlar Nefret Etse De" başlıklı IŞİD propaganda videosunda Peter Kassig isimli Amerikalı rehine ile yaklaşık iki düzine Suriye askerinin öldürülmesi yer almıştı.

ABD merkezli terörizm araştırma şirketi TRAC ile İngiltere merkezli aşırılık karşıtı düşünce kuruluşu Quilliam, yayınlanan videoyu kare kare inceledi ve videonun üretim tekniklerini, öldürülen rehineler ile katillerin kimliklerini ve bu vahşetin görsel özelliklerini analiz etti.

İşte o bulgular:

1- Bu videonun üretimi TRAC'a göre en az 200 bin dolar (454 bin TL). Bir film gibi pek çok açıdan HD kameralarla çekilen videoda profesyonel bir kaliteyle üretilmiş.

2- Neredeyse tüm katiller maskesiz ve kolayca tanınabiliyor. Hepsi benzer kamuflaj kıyafetleri giyen, çeşitli ırk ve etnisitelerde 22 IŞİD militanı videoda yer alıyor. IŞİD'ciler, İngiliz basınının "Cihatçı John" diye tanımladığı militan tarafından yönlendiriliyor.

3- Katillerden sadece birinin kimliği belirlendi, İslam'ı tercih eden Fransız Maxime Hauchard. Diğer ülkeler kendi vatandaşları videoda yer alıyor mu diye inceleme yapıyor.

4- Işıklar ve gölgeler videonun 4 ila 6 saatte çekildiğini gösteriyor. Video, birkaç seferde çekildi ve pek çok tutarsızlık barındırıyor. Katillerin ve öldürülen rehinelerin sıralaması çekimlerde farklılık gösteriyor. Bazı karelerde, militanların birbirleri arasında sohbet ettiği gözleniyor, bunu çekimler arasında zaman geçirirken yaptıkları tahmin ediliyor.

5- İki IŞİD militanının mikrofon kullandıkları görülüyor, ancak sesleri videoda yer almıyor. Militanların mesajlarının ya kesildiği ya da gelecekte yayınlanacak bir videoda kullanılma ihtimali bulunuyor.

6- Sadece geçiş sekanslarında kullanılan 3 militanın videodan kesildiği gözleniyor. "Cihatçı John"dan başka balaklava tipi yüz maskesi giyen bir diğer militan da videoda montaj dışı bırakılanlardan biri. TRAC, ikinci balaklavalı militanın "Cihatçı John"un güvenliği için kullanılan bir dublör olduğunu tahmin ediyor.

İŞTE O VİDEO GÖRÜNTÜLERİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD o video için servet harcamış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN