Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD, bin 500 Yezidi çocuğu kaçırdı

IŞİD'in Sincar'ı ele geçirdiği 3 Ağustos tarihinden bugüne bin 500 çocuğu kaçırdığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 10.12.2014 09:36
IŞİD, bin 500 Yezidi çocuğu kaçırdı
Irak İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yayımladığı rapora göre, IŞID, Sincar'ı ele geçirmesinin ardından 16 yaşın altında bin 500 Yezidi çocuğu kaçırdı.

IŞİD'in elindeki çocuklardan bininin 12 yaşın altında olduğu belirtildi.

Raporda, Irak hükümeti ve BM'den, çocukların IŞİD'in elinden kurtarılması için harekete geçmesi talep edildi.

IŞİD, 3 Ağustos'ta düzenlediği saldırılarla Musul'un batısında yer alan Sincar ilçesini Peşmerge'den almıştı. Peşmerge'nin çekilmek zorunda kaldığı bölgeden, on binlerce insan kaçarak Duhok ve Erbil'e sığınmıştı. Köylüler ve aracı olmayan çoğu kişi dağlara kaçarak kurtulmuştu.

MUSUL'U KURTARMA PLANI


Öte yandan ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın Irak ziyareti sırasında, Musul'u IŞİD'in elinden geri almak için kapsamlı bir operasyon masaya yatırıldı.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Hagel ile görüşmesi sırasında, Washington'dan IŞİD'e karşı daha etkin yöntemler talep etti. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD ve Irak, Musul'u geri almak için askeri bir plan üzerine çalışıyor.

Öte yandan Erbil, Bağdat ve ABD ordusu arasında kurulan ortak yüksek askeri koordinasyon heyeti ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kürt yönetimi, ABD'den tank, helikopter ve ağır silah desteği talebinde bulundu. NTV
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD, bin 500 Yezidi çocuğu kaçırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN