Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parlamentoda Kerkük kimin tartışması!

Giriş Tarihi: 10.12.2014 10:05 Güncelleme Tarihi: 10.12.2014 11:02
Parlamentoda Kerkük kimin tartışması!

Irak Parlamento Başkanı Selim El Cuburi beraberindeki heyetle birlikte Kerkük valisi ve il meclis üyeleri ile bir araya geldi. Kerkük Meclisinde gerçekleşen toplantıda ise "Kerkük kimin?" tartışması yaşandı.

Kerkük'e çıkarma yapan El Cuburi'nin heyetinde Türkmen Milletvekilleri Erşet Salihi, Hasan Turan ve Niyazi Mimaroğlu da yer aldı. El Cuburi önce Kerkük Valisi Dr.Necmettin Ömer Kerim ile bir araya geldi. Görüşmede Kerkük'ün güvenlik durumu ile göçmenlere yapılan insani yardımlar ve Kerkük için Parlamento'da yapılması gereken çalışmalar üzerinde duruldu.

Parlamento Başkanı Selim El Cuburi ve Kerkük Valisi Necmettin Ömer Kerim daha sonra il meclisi üyeleri ile bir araya geldi. Meclis salonunda düzenlenen toplantıda heyetin Kerkük ziyareti ile kentteki bazı gelişmeler üzerinde duruldu.

"KERKÜK KÜRDİSTAN ŞEHRİDİR"

Toplantıda bir konuşma yapan Kürt grubu üyesi Muhammet Kemal, El Cuburi'nin, "Kerkük, bir Irak şehridir" sözlerine tepki göstererek, "El Cuburi'nin 'Kerkük bir Irak şehridir ve Irak halkı Kerkük'ü koruyor' açıklamasını gerçekçi bulmuyorum. Kerkük'ü 12 Haziran'dan beri Peşmerge güçleri koruyor. Kerkük, Kürdistan şehridir" diye konuştu.

"KERKÜK HERKESİNDİR"

ITC Başkanı Erşed Salihi ise Kemal'in konuşmasına müdahale ederek, "Kerkük'ü, Peşmergenin koruduğu doğrudur. Ancak bu, Kerkük'ün, Kürt şehri olduğu anlamına gelmez. Parlamentodaki bir Kerkük temsilcisi olarak diyorum ki bu şehir herkesindir. Ancak biri kalkıp 'burası Kürdistan'dır' diyorsa ben de o zaman 'burası Türkmen şehridir' derim" şeklinde karşılık verdi.

"HEPİMİZ IŞİD'LE MÜCADELE EDİYORUZ"

Parlamento Başkanı Selim El Cuburi ve Kerkük valisi daha sonra ortaklaşa basın toplantısı düzenledi. Yapılan ziyareti önemsediklerini söyleyen Kerkük valisi Kerkük'ü ilgilendiren konuları ele aldıklarını kaydetti.

El Cuburi, Kerkük'teki Türkmen ve Arapların da silahlandırılmasını gerektiğini söyledi. El Cuburi herkesin IŞİD'e karşı mücadele verdiğini belirtti.

El Cuburi, Kerkük'ün tüm tarafların siyasi kıblesi olduğunu belirterek birlikte yaşama konusunda herkesin Kerkük'ü örnek almasını istedi. Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi de düzenlediği basın toplantısındaki konuşmasında Türkmenlerin silahlandırılmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parlamentoda Kerkük kimin tartışması!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN