Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rapordan işkence ve vahşet çıktı

Giriş Tarihi: 10.12.2014
Rapordan işkence ve vahşet çıktı

ABD Senatosu'nun açıkladığı rapor, CIA'nın işkenceler konusunda ihlal etmediği hiçbir kuralın kalmadığını gösteriyor

ABD Senatosu'nun ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) 11 Eylül saldırıları sonrası uyguladığı işkencelerle ilgili hazırladığı 485 sayfalık rapor, dehşete düşürücü detayları ortaya çıkardı. Dün Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein tarafından açıklanan rapora göre; CIA kendisine verilen tartışmalı sorgulama yetkisinin dışına çıkarak ABD dışında gözaltında tuttuğu 119 zanlıya işkence uyguladı. İşkenceler arasında kırık bacakla saatlerce ayakta durma, 180 saat uykusuz bırakma, beton zeminde çıplak zincirleme, su altında nefessiz bırakma, çubuk yoluyla cinsel taciz, Rus ruleti oynama ve 17 gün zincirli halde ayakta tutma gibi yöntemler bulunuyor.

TUZ MADENİ HAPİSHANESİ
Örneğin Ebu Zubeyde adlı El Kaide zanlısına çıplak şekilde duvara çarpma, susuz ve aç bırakma, tabut kadar kutuya sokma gibi işkenceler 17 gün, 24 saat boyunca uygulanmış. CIA'nın 2002'de Afganistan'daki "Tuz madeni" adlı tutuklama merkezinde "zindan" denilen bir odaya sokulan mahkumlar çırılçıplak bırakılarak günlerce zifiri karanlıkta ve yüksek sesli müziğe maruz bırakılmış. Senato'ya göre CIA işkenceler konusunda ABD Başkanı George W. Bush'a ve Kongre'ye çoğu zaman bilgi vermedi ya da eksik bilgi verdi.

'DÜNYADAKİ DURUŞUMUZA CİDDİ ZARARLAR VERDİ'

ABD Başkanı Barack Obama, komitenin raporuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, ağır işkence yöntemlerinin ülkenin değerleriyle uyuşmadığını belirtti. Obama, "Bu teknikler Amerika'nın dünyadaki duruşuna da ciddi zarar verdi. Bu nedenle, bu yöntemlere bir daha asla başvurmamamız için yetkilerimi kullanmaya devam edeceğim" dedi. CIA'ya şükranlarını sunmaktan da geri kalmayan Obama, şöyle devam etti: "Hiçbir ülke mükemmel değil. Ama Amerika'yı farklı kılan, geçmişimizle, kusurlarımızla yüzleşmeye ve bunları değiştirip daha iyisini yapmaya istekliliğimizdir. Raporun, eski tartışmaları açmak yerine, bu tekniklerin ait oldukları geçmişte bırakılması noktasında bize yardım etmesini umuyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rapordan işkence ve vahşet çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN