Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin, Uygurlara zulümlerini yasalaştırıyor

Giriş Tarihi: 11.12.2014 21:13
Çin, Uygurlara zulümlerini yasalaştırıyor

Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı ve zulümleri 1 Ocak’tan itibaren yasal güvence altında yapılacak.

65 yıldır fiili olarak komünist Çin yönetiminin işgali altında olan ve baskıcı politikalarla asimilasyona maruz kalan Doğu Türkistan Müslümanları yine yasaklarla gündemde. Seyahat özgürlükleri olmadığı ve hac izni alamadıklarından hac ibadetini yerine getiremeyen Müslümanların Ramazan ayında oruç tutmaları da yasaklanmıştı. Resmi kurumlar, okul ve işyerlerinde tesettürün yasak olduğu bölgede şimdi de namaz kılanlara ceza geliyor.

NAMAZ KILANLAR HAPSE ATILACAK

Yasaya göre, 1 Ocak'tan itibaren resmi kurumlar, okul ve işyerlerinde namaz kılan Müslümanlara para ve hapis cezası verilecek. İnternet ve cep telefonundan dini mesajlar paylaşanlara para cezası getirilmesiyle ilgili bir yasayı da kabul eden Çin yönetimi, aldığı yeni kararlarla Uygurlar üzerindeki baskısını arttırıyor. Komünist Parti üyeleri, 18 yaşından küçükler, işçi ve memurlar, kadınlar ve öğrencilere getirilen camiye giriş yasağı da sürüyor.

İSLAM ALEMİ SES ÇIKARMAYINCA ÇİN ZULMÜ YASALAŞTI

Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Çin'in 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde bu açıklamayı yaptığına dikkat çekerek, yıllardır fiilen uygulanan bu baskıların İslam aleminden tepki gelmediği için yasalaştırıldığının altını çizdi.

Tümtürk, 2009 yılından bu yana keyfi uygulamalarla tüm İslami sembollere suç aleti muamelesi yapıldığını ve bu sebeple idam cezaları alan, hapishanelere atılan veya yüksek para cezalarına çarptırılan binlerce Uygur Türkü olduğunu hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin, Uygurlara zulümlerini yasalaştırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN