Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeter artık İsrail

İsrail öldürmeye devam ediyor. Yaz aylarında 519'u çocuk 2 bin 192 Filistinliyi katleden İsrail, dün de elinde zeytin dalı taşıyan Filistinli bakanı silah dipçikleriyle öldürdü

Giriş Tarihi: 11.12.2014
Yeter artık İsrail
İsrail, işgal ettiği Filistin topraklarında masumları öldürmeye devam ediyor. Son kurban Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn oldu. 55 yaşındaki Ayn, beraberindeki 300 kişi ile birlikte barışçıl bir gösteri düzenliyordu. Ramallah yakınlarındaki Turmusiye köyündeki Yahudi yerleşimlerini protesto ediyordu. İsrail'in bölgeye yasa dışı şekilde inşa ettiği yerleşkelerin bulunduğu alana barışı simgelemesi için zeytin ağacı dikeceklerdi. Ancak İsrail askerleri yolda önlerini kesti. Göz yaşartıcı gazlarla Filistinlileri dağıtmaya çalıştılar.

ELİNDE ZEYTİN DALI VARDI

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Bakanı olan Ziyad Ebu Ayn, İsrail askerleriyle konuşmayı denedi. Ancak en az 3 İsrail askeri Ayn'ı darp etmeye başladı. Görgü tanıklarına göre bir asker başındaki kask ile bakana kafa attı. Diğer asker de boğazını sıktı. Uzun süredir Filistin yönetiminde üst düzey görevlerde bulunan Ayn, göğsüne gelen silah dipçiğinin darbesiyle de yere yığıldı. Bu vahşet anları saniye saniye kameralara yansıdı. Ayn, kucaklarda hastaneye kaldırıldı, ancak çok geçmeden yolda hayatını kaybettiği haberi duyuruldu. Ramallah Hastanesi Müdürü Ahmet Bitavi, Ebu Ayn'ın "göğsüne aldığı darbeler sonucu şehit olduğunu" açıkladı. Bakan Ayn'ın son nefesini verdiği sırada elinde zeytin dalı olduğu öğrenildi. Bazı haber kaynaklarında Bakan'ın ölümüne göğsüne isabet eden göz yaşartıcı gazın neden olduğu kaydedildi.

'TÜRKİYE HER ZAMAN YANIMIZDA'
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas yaptığı açıklamada, "Ebu Ayn'ı şahadete götüren vahşi saldırı, kabul edilmesi mümkün olmayan barbarca bir eylemdir. İşgalin sona ermesi için direnişe devam edeceğiz" dedi. Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf da konuyu Uluslararası Adalet Divanı'na taşıyacaklarını kaydetti. Maruf, Türkiye'nin her zaman Filistin halkının yanında bulunduğunu da sözlerine ekledi. Türk Dışişleri Bakanlığı, İsrail'i şiddetle kınarken Filistin'e de taziye mesajı yayımladı.

SON SÖZÜ 'BARIŞ' OLDU
Olay anında çekilen görüntülerin internete düşmesiyle dünyanın gözü bir anda yine İsrail'e çevrildi. Görüntülerde Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn'ın İsrail askerlerine gayet sakin bir ses tonuyla "Eylemimiz tamamen barışçıldır. Yüzde yüz barışçıyız. Yerleşimciler silahlı ama biz silahsızız" dediği duyuldu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Bakan Ebu Ayn'ın öldürülmesinin ardından 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

HEM KATİL HEM YÜZSÜZ

SABAH'IN internet sitesi, İsrail askerlerinin cinayetini video ve fotoğraflarla dünyaya duyurdu. Buna tepki gösteren İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu ise yüzsüz bir şekilde Twitter üzerinden bakana sağlık müdahalesi yapıldığını savundu. Ancak İsrail'in yalanı çok geçmeden ortaya çıktı. Fotoğraflarda, gruba tüfek ve gaz bombalarıyla saldıran askerlerin, elinde sadece zeytin dalı bulunan Filistinli bakanın boğazını sıktığı net şekilde görüldü.

ZİYAD'IN HAYATINI KAYBETTİĞİ ANLAR

DIŞİŞLERİ'NDEN İSRAİL'E SERT KINAMA HABERİ

NETANYAHU'DAN ŞAŞIRTAN KARAR HABERİ


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeter artık İsrail
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN