Almanya, Peşmerge'ye asker yolluyor

Giriş Tarihi: 12.12.2014 11:47
Almanya, Peşmerge'ye asker yolluyor

Iraklı peşmergelere silah ve teçhizat gönderen Alman hükümeti, bölgeye 100 asker yollamak için harekete geçti. Bu çerçevede hazırlanan tezkerenin Federal Meclis'e sunulacağı belirtildi.

Alman medyasında yer alan haberlere göre, Almanya terör örgütü IŞİD'e karşı savaşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) desteğini genişletmeyi planlıyor. Buna göre federal hükümet, peşmergeyi eğitmek üzere bölgeye 100 muharip Alman askeri gönderecek.

İlk birliklerin önümüzdeki aydan itibaren bölgeye ulaşması öngörülüyor. Alman uzmanlar, aralarında mayın tarama ve etkisiz hale getirmenin de bulunduğu bir dizi askeri eğitim verecek. Peşmergeye silahlı eğitim kararının Meclis tezkeresiyle düzenleneceği belirtiliyor.

Alman hükümetinin üzerinde durduğu noktalardan birini, IŞİD'e karşı mücadelenin BM ve NATO kararları dışında verilmesi meydana getiriyor. Tezkere metninin Bakanlar Kurulu'nun 17 Aralık'ta yapacağı toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor.

DAHA ÖNCE SİLAH GÖNDERDİ


Peşmergeye bu yıl içinde silah ve teçhizat gönderen Almanya, ayrıca silahların kullanımı konusunda da eğitim sağlamıştı. Ekim ayında bölgeye gönderilen bir hükümet heyeti ise Peşmerge'ye eğitim imkânlarının genişletilmesi konusunda temas ve incelemelerde bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya, Peşmerge'ye asker yolluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN