IŞİD bizden fazla maaş ödüyor

Irak Maliye Bakanı Zebari ''Savaşçılarına bizim askerlerimize ödediğimizden daha çok para ödüyorlar” dedi.

Giriş Tarihi: 12.12.2014 15:10
IŞİD bizden fazla maaş ödüyor

Irak Maliye Bakanı Zebari Al Jazeera'ye verdiği mülakatta IŞİD'in 'yeryüzündeki en zengin terör örgütü' olduğunu söyledi, "Savaşçılarına bizim askerlerimize ödediğimizden daha çok para ödüyorlar" dedi.

2014'ü büyük bir kaos ve istikrarsızlık içinde tamamlamaya hazırlanan Irak'ta ekonomi iki büyük sıkıntıyla boğuşmaya çalışıyor.

10 Haziran'da Musul'u ve devamında Irak'ın geniş kesimlerini kontrol altına alan IŞİD'e karşı mücadelenin büyük maliyeti ve petrol fiyatlarında yılın ikinci yarısında gerçekleşen dramatik düşüş.

Irak'ın yeni Maliye Bakanı ve Kürt siyasi hareketinin önemli isimlerinden olan, Kürt Bölgesi lideri Mesut Barzani'ye yakın bir isim olarak bilinen ve önceki hükümette dışişleri bakanı olarak görev yapan Hoşyer Zebari, Al Jazeera'dan Jane Arraf'a verdiği özel mülakatta, IŞİD'in bölgedeki ekonomik gücü ve örgüte karşı mücadelenin zorluklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

EN ZENGİN TERÖR ÖRGÜTÜ


IŞİD'in yeryüzünün en zengin terör örgütü olduğunu belirten Zebari, örgütün gelirini; adam kaçırma, fidye, petrol gelirleri ve el koyduğu bankalar gibi farklı kaynaklardan edindiğini söyledi ve "Musul'da, Tikrit'te ve diğer birçok yerde milyonlarca dolar, trilyonlarca dinarı kontrol ediyorlar" dedi. Al Jazeera
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD bizden fazla maaş ödüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN