İsrail'in öldürdüğü raporla da kanıtlandı

İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybeden Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn'ın ölüm nedeni otopsi raporuyla kesinleşti: Biber gazı, darp ve tedavinin engellenmesi. Bakan, dün defnedildi

Giriş Tarihi: 12.12.2014
İsrail'in öldürdüğü raporla da kanıtlandı
Batı Şeria'da yabancı protestocuların da katıldığı bir gösteri sırasında İsrail askerlerinin fiziki müdahalesi sonucu hayatını kaybeden Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn'ın otopsi raporu açıklandı. Filistin Sağlık Bakanlığı, Ebu Ayn'ın ölüm nedeni olarak, "Biber gazına maruz kalmak, darp ve hastaneye götürülmesinin İsrailli askerler tarafından kasten engellenmesi"ni gösterdi. İsrail Sağlık Bakanlığı ise, Bakan'ın strese bağlı kalp krizi nedeniyle öldüğünü iddia etti.

BİNLERCE KİŞİ UĞURLADI

Filistin kabinesinde yasadışı yerleşim birimlerinden sorumlu bakan olarak görev yapan Ziyad Ebu Ayn, önceki gün Batı Şeria'nın Turmusayye beldesinde, yerleşimleri protesto etmek için düzenlenen bir gösteriye katılmıştı. Gösteri sırasında İsrail askerleri tarafından göğsüne dipçikle vurulan ve boğazı sıkılan Ebu Ayn, daha sonra yere düşmüş, hastaneye kaldırılırken yolda yaşamını yitirmişti. Olay anını aktaran video kayıtlarında, Ebu Ayn'ın İsrail askerleri tarafından ciddi şekilde darp edildiği görülüyordu. 55 yaşındaki Ebu Ayn için, dün Ramallah'ta binlerce kişinin katıldığı cenaze töreni düzenlendi. Törene Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve diğer üst düzey yetkililer katıldı. Gazze'de de gösteriler düzenlendi. Avrupa Birliği'nin acilen soruşturma talep ettiği olay hakkında, İsrail'den ilk açıklama dün geldi. Savunma Bakanı Moşe Ya'alon, Ebu Ayn'ın "üzüntü verici" ölümü için soruşturma başlatıldığını duyurdu.

"FİLİSTİN'İ TANIYIN" ÇAĞRISI
Filistin'in bağımsız bir devlet olarak tanınması için hükümete tavsiyede bulunulmasını öngören tasarı, dün Fransız Senatosu'nda kabul edildi. 153 senatör, hedefi "Barış görüşmeleri için tarafları zorlamak ve kalıcı bir barışın sağlanmasını temin etmek" olarak açıklanan tasarının kabul edilmesi yönünde oy kullanırken, karşı oylar 146'da kaldı. İrlanda Parlamentosu da benzer bir adım atarak, Filistin'in tanınması yönünde tavsiye kararı almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in öldürdüğü raporla da kanıtlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN