2014'te haberlere Putin damgasını vurdu

Fransız AFP ajansı, 2014 içerisinde haberlerde en çok etkili olan isimleri belirledi. Putin'in birinci sırada yer aldığı listede Papa ve Jack Ma da var

Giriş Tarihi: 13.12.2014
2014'te haberlere Putin damgasını vurdu
Rusya Devlet Başkanı , dünya siyasetine damgasını vurmaya devam ediyor. Fransız haber ajansı AFP, 2014'ün en etkili isimlerini belirlediği listesini açıkladı. Listeyi belirleyen ekip, ajansın üst düzey editörleri oldu. Editörler, dünya genelinde görev yapan 370'ten fazla AFP muhabirinin fikrini aldı ve 2014 içerisinde gerçekleşen en önemli olayları dikkate aldı. 10 ismin yer aldığı listenin birinci sırasında Rus lider Vladimir Putin yer aldı. 62 yaşındaki Putin daha önce de Forbes dergisi tarafından 2014 için hazırlanan "Yılın En Güçlü Kişisi" listesinde birinci sırada yer almıştı. AFP ajansı Putin'i birinci seçmeleri hakkında, "Kırım'ın ilhak edilmesi ve Ukrayna krizinin ardından Batı ile Rusya, Berlin Duvarı'nın çöküşünden bu yana en kötü ilişki sürecine girdi. Putin Batı'yı yeni bir Soğuk Savaş ile tehdit ederek kilit rol oynuyor" dedi.

NİJERYALI KIZLAR

2014'ün en etkili kişileri listesinin ikinci sırasında IŞİD'in lideri Ebubekir Bağdadi'nin olduğu bildirildi. 43 yaşındaki Bağdadi için "Kendi başına halifelik ilan ettikten sonra Ortadoğu'daki büyük değişime neden oldu" ifadesi kullanıldı. Listede üçüncü sırada Nijerya'da geçtiğimiz nisan ayında Boko Haram tarafından kaçırılan 276 genç kız yer aldı. Kızlardan hala 219'unun örgütün elinde olduğu hatırlatılırken, nasıl kaçırıldıkları ve nerede tutulduklarının hala bilinmediği belirtildi. Sosyal medyada düzenlenen "Kızlarımızı geri getirin" kampanyasının da bu yıl içerisinde haberlerde büyük etki yaptığı kaydedildi. Listede dördüncü sıra Papa Francis olurken beşinci sırada Nobel Barış Ödülü'nü alan Pakistanlı aktivist Malala Yusufzay bulundu. Hong Kong'ta hükümet karşıtı gösterilere liderlik yapan Joshua Wong 6'ncı sıraya otururken, yedinci sıra IŞİD'in kafasını kestiği ABD'li gazeteci James Foley'in annesi ile babası Diane ve John Foley çiftinin oldu. 8'inci, 9'uncu ve 10'uncu sırada ise sırasıyla; kız arkadaşını öldüren Güney Afrikalı atlet Oscar Pistorius, 21. Yüzyılda Kapital isimli kitabın yazarı Fransız Thomas Piketty ve Alibaba'nın kurucusu Çinli Jack Ma yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014'te haberlere Putin damgasını vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN