İslam konferansı diyalog ve işbirliği gençlik forumu

Giriş Tarihi: 13.12.2014 19:33
İslam konferansı diyalog ve işbirliği gençlik forumu
İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) "Mescid-i Aksa Krizi ve İİT'nin Yaklaşımı" konulu bir panel düzenledi. Panelde TRT Orta Doğu Muhabiri Mehmet Akif Ersoy, SETA Vakfı Dış Politika Direktörü Ufuk Ulutaş, İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Bora Bayraktar ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Taşpınar Mescid-i Aksa krizinin tarihçesini, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın 1948'den bugüne statüsünü, İsrail ve Filistin arasındaki müzakerelerdeki önemini, krize karşı ortaya konulan diplomatik ve toplumsal tutumları ve Mescid-i Aksa krizinin yakın gelecekte ortaya çıkaracağı senaryoları tartıştı.

Geçtiğimiz haftalarda Mescid-i Aksa'ya girişlerde İsrail'in yaş kısıtlaması getirmesini protesto etmek amacıyla İstanbul ve Ramallah'ta eş zamanlı gösteri düzenleyen İKGF-Dİ'den yapılan açıklamada "Mescid-i Aksa'yı gündemden düşürmeyeceğiz. 1947'den beri İsrail'in Kudüs'te uyguladığı işgaller ve ihlaller artık tahammül edilemeyecek durumda. Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmazsak Kudüs'ün tamamen Yahudileşmesi söz konusu olacak" denilerek İslam dünyasını bekleyen tehlike senaryoları dile getirildi.

Panelde Kudüs meselesinin yalnızca İsrail-Filistin çatışmasının öznesi olmadığını ve tüm dünyayı ilgilendirdiğini ifade edilerek Mescid-i Aksa'ya 2014 yılı Kasım ayında İsrail kuvvetleri tarafından yapılan saldırılar ve ibadet özgürlüğüne karşı getirilen kısıtlamalar, İslam İşbriliği Teşkilatı'na üye ülkeler ve daha geniş boyutta uluslararası sivil toplumdan gelen tepkilere rağmen devam ettiği ifade edildi.

Doğu Kudüs'ün İsrailli yerleşimciler tarafından illegal işgal edilmesi gün geçtikçe daha tehlikeli hale gelen bir boyuta taşınması ile bir yandan Mescid-i Aksa, İslam dünyası için hayati önem taşıyan bir statüde bulunurken, diğer yandan Müslümanların kutsal mekanlarından biri olan Aksa'ya girmelerinin engellenmesi, küresel çapta medeniyetler arası çatışmaları körüklemesinin altı çizildi.

Panelde İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bulunan Kudüs Komitesi'nin başkanlığının Fas Krallığı'nda bulunduğu belirtilerek Mescid-i Aksa krizinin çözümlenmesinde Fas'ın daha aktif rol alması gerektiğine vurgu yapıldı.

Önde gelen İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerin Mescid-i Aksa krizine karşı uyguladıkları yaptırımları analiz eden İKGF-Dİ raporunda, toplumsal tepkilerin devletsel tepkilerin çok daha fazla olduğu vurgulandı ve panelde İİT devletlerine Mescid-i Aksa krizine karşı daha güçlü aksiyonlar alınması konusunda çağrıda bulunuldu.

Panele, İİT diplomatik misyon temsilcileri, uluslararası örgüt temsilcileri, gazeteciler, STK'lar ve aktivistlerin yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı konuk katılım gösterdi.

Ayrıca İKGF-Dİ'den yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde kurumun Mescid-i Aksa'nın tarihi statüsünü portreleyen, İsrail kuvvetleri tarafından yapılan ihlalleri ve İİT ülkelerinin Kudüs konusundaki yaptırımlarını ortaya koyan bir rapor yayınlanacağı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam konferansı diyalog ve işbirliği gençlik forumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN