İspanya'dan Venezuela'ya tepki

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun 2003'teki Irak Savaşı'nda 1 milyondan fazla Iraklı'nın ölümünden dolayı, eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar'ı suçlamasına İspanyol hükümeti tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 13.12.2014 22:27
İspanya'dan Venezuela'ya tepki
İspanya Dışişleri Bakanlığı, Maduro'nun açıklamalarına resmi tepkisini göstermek için Venezuela'nın Madrid Büyükelçiliği'ndeki maslahatgüzar Julio Garcia Jarpa'yı, Madrid'deki bakanlık binasına çağırdı. Basına verilen bilgilerde, İberya ve Amerika ile işbirliğinden sorumlu Devlet Sekreteri Jesus Gracia ile görüşen Venezuela'nın Madrid Büyükelçiliği malahatgüzarı Jarpa'ya, "Maduro'nun açıklamaları ikili ilişkilerin gelişmesine kesinlikle yardımcı olmuyor. İspanyol hükümeti, uygunsuz olan bu sözlerden büyük bir rahatsızlık duymuştur" denilerek İspanyol hükümetinin rahatsızlığı dile getirildi.

İspanya'nın resmi haber ajansı EFE'ye demeç veren İspanyol hükümeti kaynakları da Maduro'nun sözlerini "iftira ve yalan" olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz cuma günü Caracas'da bir konuşma yapan Venezuela Devlet Başkanı Maduro, eski ABD Başkanı George Bush ile birlikte eski İspanya Başbakanı Aznar'ı 2003 yılında "Irak savaşının teşvik edicileri ve 1 milyondan fazla Iraklı'nın ölümüne neden olan kişiler" olarak göstermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'dan Venezuela'ya tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN