Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşkenceyi örtmek için servet ödediler

Giriş Tarihi: 14.12.2014
İşkenceyi örtmek için servet ödediler

İngiliz istihbaratının, ABD ile ilişkileri bozulmasın diye Libyalı işkence mağdurunun dosyasını kapatmak için yoğun çaba sarf ettiği ortaya çıktı. Soruşturma kapansın diye 372 bin sterlin harcandı

CIA'nın yaptığı insanlık onuruna aykırı işkenceleri ifşa eden Senato raporunun yayımlanmasının ardından İngiltere'de de benzer bir skandal yaşanıyor. İngiliz istihbaratı tarafından, CIA ajanlarına teslim edildiğini iddia eden Libyalı Abdülhakim Belhac, İngiltere'den 1 milyon sterlinlik tazminat ve sığınma hakkı talep etti. İngiltere'de yayımlanan Daily Mail gazetesi, Londra hükümetinin Belhac'ı susturmak için 372 bin sterlin harcadığını yazdı. Habere göre Washington'la arasının açılmasını istemeyen İngilizler, Belhac davasının yargıya taşınmaması için elinden geleni yapıyor. Gazete, Yargıtay'ın bu talebi reddettiğini, bunun üzerine hükümetin davayı Yüksek Mahkemeye taşıdığını yazdı. Uzmanlar "Belhac davası hâkim önüne gelirse, dönemin bakanları tüm usülsüzlükleri en ince detaylarına kadar anlatmak zorunda kalacak" diyor. Belhac ve karısı 2004'te Bangkok'ta yakalanmış, CIA ajanları vasıtasıyla da Muammer Kaddafi rejimine teslim edilmişti. Belhac İngilizlerin kendilerine uygulanan işkencelerden haberdar olduğunu söylüyor. Russia Today'e konuşan CIA raporunda adı geçen eski Guantanamo mahkumu Moazzam Begg ise "Günlerce beni aç, susuz, soğuk odada bıraktılar. İşkence dursun diye hiç tanımadığım adamların tariflerini verdim. Rapor benim tariflerimden yola çıkarak birilerini tutukladıklarını söylüyor" dedi.

GUANTANAMO MAHKÛMLARI YENİ HAYATLARINA ÇABUK ALIŞTI
Adı işkencelerle anılan ABD'nin Guantanamo Hapishanesi'nden serbest bırakıldıktan sonra Uruguay'a giden 12 mahkumdan 4'ü önceki gün alışveriş yaparken görüntülendi. Mahkumların, kendilerini evlerinde gibi hissettiği hatta İspanyolca öğrenmeye başladığı belirtildi. Sendika sözcüsü Gabriel Melgarejo "Şehrin sakin yapısından ve güzel havasından çok etkilendiler. Şimdilik sadece tercüman vasıtasıyla iletişim kurabiliyoruz, fakat bu sabahtan itibaren İspanyolca derslerine başladılar" dedi. Haklarında herhangi bir yargı kararı bulunmayan mahkumlar, Uruguay'ın talebi üzerine bu ülkeye gönderilmişti. Guantanamo'da bulunan en az 136 mahkumun yarısının serbest kalması kararı alındı fakat bu mahkumların ana vatanlarındaki istikrarsızlık nedeniyle nereye gönderileceği bilinmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşkenceyi örtmek için servet ödediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN