Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaplan Phevos'u kurtarmak

Giriş Tarihi: 14.12.2014
Kaplan Phevos'u kurtarmak

Yunanistan'da tutulduğu hayvanat bahçesinde, bütçe kesintileri dolayısıyla bakımsızlıktan bir deri bir kemik kalan kaplan Phevos hayvanseverlerin girişimiyle ABD'deki bir bakımevine nakledildi

Yunanistan'da hayatın her alanını etkileyen ekonomik kriz, insanlar kadar hayvanları da zor durumda bırakıyor. Trikala Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan Phevos adlı kaplan da buna en son örnek. Bütçe kesintileri nedeniyle bakıcısının görevine son verilen ve bakımsızlık yüzünden bir deri bir kemik kalan hayvanın imdadına, İngiliz hayvan hakları aktivisti ve işadamı David Barnes yetişti. Barnes, bir yıllık bir çabanın ardından Phevos'un, ABD'deki bir barınağa yerleştirilmesini sağladı. Ayaklarında çıkan yaralar nedeniyle yürümeyemez hale gelen ve de yeterli beslenemediği için de gün geçtikçe zayıflayan Phevos'un sıradışı hikâyesini yakından takip eden İngiliz BBC'nin röportaj yaptığı Yunan yetkililer, "Egzotik hayvan uzmanı veterinerimiz yok. Yıllardır bu hayvanlara nasıl davranılacağı konusunda yetkin bir isimle çalışmadık" ifadelerini kullandı. Kaplanın devlete ait olduğunu söyleyen hayvan aktivisti David Barnes da, Phevos'u bu perişan durumdan kurtarmak için dilekçeler yazdı, yetkililere ulaştı, bağış topladı. Fakat bürokratik işlemleri halletmek neredeyse bir yılını aldı.

UÇAKLA ABD'YE GÖTÜRÜLDÜ
"İşin en zor kısmı Phevos'u büroratik işlemler labirentinden kurtarmaktı" diyen Barnes, aynı zamanda ABD'li yetkililerle de temas kurdu ve onların da onayını almayı başardı. Geçen çarşamba günü Londra'ya getirilen Phevos, önceki gün de özel olarak tutulan bir uçakla ABD'nin San Diego şehrindeki yeni yuvasına kavuştu. Phevos burada öteki kaplan arkadaşlarıyla yaşayacak. Phevos'un her türlü ihtiyacı ve tedavisi de barınak tarafından karşılanacak. David Barnes, Yunanistan'da birçok hayvanın Phevos'la aynı kaderi paylaştığını ve onlar için de girişimde bulunacağını söylüyor. Nitekim Atina'da mart ayında bir kaplan bakımsızlıktan ölmüştü. Yunanistan'daki hayvanat bahçelerinde birçok hayvanın, eşleri ve arkadaşları öldükleri için yalnız başına yaşadığı da belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaplan Phevos'u kurtarmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN