Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da kafeyi bastı

Giriş Tarihi: 15.12.2014 06:39 Güncelleme Tarihi: 15.12.2014 10:47
IŞİD Avustralya'da kafeyi bastı

'nın Sidney kentindeki bir kafeteryada bulunanlar terör örgütü üyelerince rehin alındı. Son dakika bilgilerine göre ise 5 kaçarak kurtuldu.

'da şoku yaşandı. Sydney kent merkezindeki Martin Place Caddesi'nde faaliyet gösteren Lindt kafeye gelen silahlı 2 kişi, burada bulunanları rehin aldı.

Kafenin camına yaklaştırılan lere ellerine verilen IŞİD bayrağı sallandırıldığı, yakındaki binaları tahliye eden polisin bölgede geniş güvenlik önlemi aldığı bildirildi.

ABBOT: AMAÇLARI BİZİ KORKUTMAK


Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Sidney kentinde devam eden rehine olayıyla ilgili, ''Tek amaçları korkutmak. Avustralya barışçıl, güvenli bir ülke, Avustralyalılar normal yaşantısına devam etsin'' dedi.

Başbakan Abbott, başkent Canberra'da düzenlediği basın toplantısında, ''Amaçlarını, neden yaptıklarını bilmiyoruz ama bazı ip uçları var'' diye konuştu.

İp uçları hakkında bilgi vermeyen Abbott, çok fazla açıklama yapmayacağını, polisin profesyonelce çalıştığını ifade ederek, ''Çok kötü, huzur bozucu bir olay. Endişelerinizi anlıyorum, dualarımız bu durumda olanlarla (rehinelerle). Tek amaçları korkutmak. Avustralya barışçıl, güvenli bir ülke. Avustralyalılar normal yaşantısına devam etsin'' değerlendirmesinde bulundu.

EL NUSRA ŞÜPHESİ


Martin Place Caddesi'ndeki Lindt kafeye yerel saatle 09.45'te gelen şüpheliler içeride bulunanları rehin aldı. Kafenin kapısını kilitleyen kişilerin başlarına Arapça yazılar bulunan bandaj taktıkları, ayrıca kafeteryanın camına, üzerinde Arapça yazılar bulunan bir bayrağı çalışanlara bir süre astırdığı görüldü.

Avustralya medyasında yer alan haberlere göre, rehine alma olayını El Nusra örgütü üyeleri gerçekleştirdi. Ancak bu haberler yetkililer tarafından henüz doğrulanmadı.

REHİNE SAYISI ÇELİŞKİLİ

İlk yapılan açıklamalarda rehine sayısı 13 olarak belirtilirken, Lindt kafe Avustralya yöneticisi Steve Loan, olay sırasında içeride 10 çalışan ve 30 müşteri bulunduğunu ileri sürdü. Ancak polis yetkilileri, rehine sayısı konusunda bilgi vermedi.

İŞTE OPERASYON GÖRÜNTÜLERİ

5 REHİNE KURTULDU

Avustalyalı Channel 7, rehinelerden üçünün yaklaşık altı saatlik esaretin ardından kafeden koşarak çıktığını gösteren görüntüler verdi ancak bu kişilerin kendilerinin mi kaçtığı yoksa serbest mi bırakıldıkları henüz bilinmiyor. Rehinelerden birinin yangın kapısından, diğer ikisinin ise ön kapıdan çıktıkları belirtildi. Kurtulan bu üç kişinin erkek olduğu öğrenildi.

Bundan kısa bir süre sonra iki rehinenin daha kurtulduğu açıklandı. Önlük takılı olduğu belirtilen iki kadının, kafenin çalışanı olduğu anlaşıldı. Yaklaşık yedi saat sonra kurtulan kadın rehinelerin o anları, oaly yerindeki gazeteciler tarafından görüntülendi.

Polis, kurtulan rehinelerden içeride neler yaşandığı konusunda bilgi almaya çalışıyor.

HABERİN FOTO GALERİSİ

MUHALEFETTEN HÜKÜMETE DESTEK

Bu arada, anamuhalefet lideri ve Avustralya İşçi Partisi Başkanı Bill Shorten, yaptığı açıklamada, rehine krizinde Avustralya'nın güvenliği için hükümete ve polis teşkilatına güveninin tam olduğunu dile getirerek, ''Bugün tüm Avustralya olanları (rehineleri) ve onların ailelerini düşünüyor, Avustralyalılar şimdiye kadar olmadığından daha sıkı bir şekilde birbirine kenetlendi'' dedi.

Rehine olayına çeşitli ülkelerden destek mesajları geldi. Kanada Başbakanı Stephen Harper, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''Kanadalıların düşünceleri ve duaları Avustralyalı arkadaşlarımızla beraberdir'' ifadesini kullanırken, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ''Sidney'deki olay rahatsız edici, insanlık dışı ve talihsizlik. Herkesin güvenliği için dua ediyorum'' dedi.

DÜNYADAN TEPKİLER

Avustralya Müftüsü İbrahim Ebu Muhammed ve Avustralya Ulusal İmam Konseyi de rehine kriziyle ilgili yazılı açıklama yaparak, olayı kınadı. Açıklamada, rehin alma olayının İslam'da yeri olmadığı belirtilerek, ''Avustralya toplumu ve biz, bu suçu işleyenlerin amaçlarının ve kimliklerinin bir an önce ortaya çıkartılmasını bekliyoruz'' değerlendirmesinde bulunuldu.


Martin Place Caddesi'ndeki Lindt kafeye yerel saatle 09.45'te gelen ve henüz sayıları bilinmeyen şüpheliler içeride bulunanları rehin almıştı. Kafenin kapısını kilitleyen kişilerin başlarına Arapça yazılar bulunan bandaj taktıkları, ayrıca kafeteryanın camına, üzerinde Arapça yazılar bulunan bir bayrağı çalışanlara bir süre astırdığı görülmüştü.


Avustralya medyasında yer alan haberlere göre, rehine alma olayını El Nusra örgütü üyeleri gerçekleştirdi. Ancak bu haberler yetkililer tarafından henüz doğrulanmadı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD Avustralya'da kafeyi bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN