Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanlı bitti

'da dün sabah bir kafede yaşanan rehine krizi kanlı bitti. Eski eşini öldürmek de dahil 50'nin üzerinde suça karıştığı kaydedilen İranlı bir göçmen 15 kişiyi rehin aldı. 17 saatin ardından özel timler operasyon düzenledi. Saldırgan dahil 3 kişi öldü, 5 kişi ağır yaralandı

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Kanlı bitti
dün sabaha rehine krizi ile uyandı. Eylemin adresi Sydney kenti oldu. Yerel saatle 09.44'te silahlı bir psikopat ünlü Lindt Kafe'ye daldı. Kentin finans merkezi olan Martin Place'deki kafede bulunanları rehin aldı. Haberin duyulmasının ardından güvenlik alarmı verildi. Kısa bir süre sonra rehinelerden 3'ü ellerinde siyah bir bayrakla camın önüne geçti. Söz konusu bayrak Suriye'de faaliyet gösteren El Nusra Cephesi'nin bayrağına benzetildi. Polis, bankaların, televizyon kanallarının ve ünlü şirketlerin bulunduğu bölgeyi güvenlik çemberine aldı. Sokaklar ve binalar boşaltıldı. Sydney'in sembollerinden opera binası kapatıldı. Reuters'a göre opera binasında şüpheli bir paket bulundu. Ülke basını saldırganın kentin bazı noktalarına bombalar yerleştirdiğini iddia ettiğini duyurdu. Helikopterler kenti turlarken önemli caddelerde trafik durduruldu. Başbakan Tony Abbott, Ulusal Güvenlik Kabinesi'ni 6 saat içerisinde iki kez topladı.

OPERASYON YAPILDI

Eylemin başlamasından 6 saat sonra kafeden üç kişi çıktı. Yarım saat sonra iki rehine daha kafeden çıktı. Rehinelerin kendilerinin mi kaçtığı yoksa serbest mi bırakıldıkları konusunda bir detay verilmedi. Yetkililer, saldırganın motivasyonunun bilinmediğini ancak yaşananların bir terör eylemi olduğunu duyurdu. Ülke basını içeride en az 15 kişinin rehin olduğunu yazdı. Polis, bölgede çalışanların işlerine gitmemelerini istedi. 17 saatin ardından, özel kuvvetlerin kurtarma operasyonu başlattığı haberi geldi. Güvenlik güçleri kafeye girerken, bazı rehinelerin ellerini havaya kaldırıp dışarıya kaçtığı görüldü. Kafenin içerisinden silah sesleri ve çok şiddetli patlamalar yükseldi. Operasyon, saldırganın kimliğinin Man Haron Monis olarak açıklanmasından çok kısa bir süre sonra başladı. Kanlı biten kurtarma operasyonunun ardından saldırgan dahil 3 kişinin öldüğü, 5 kişinin ağır yaralandığı açıklandı. Ölen diğer iki kişinin 34 yaşında bir erkek ve 38 yaşında bir kadın olduğu açıklandı.

GARSON KIZ KAÇMAYI BAŞARDI

Kafede garson olarak çalışan 21 yaşındaki Elly Chen isimli kız ilk kurtulanlar arasındaydı. Üniversite öğrencisi olan Chen'in nasıl kaçtığı hakkında henüz bir detay bilinmiyor. Kafeden çıkmayı başaran 5 kişiden 2'si personel oldu.

YALNIZ KURT' ŞÜPHESİ

Avustralya basınına göre saldırgan Ortadoğu'daki radikal gruplardan etkilenen bir "yalnız kurt." Hiçbir terör örgütü bağlantısı olmamasına rağmen bu gruplar için bireysel eylemler yapanlara yalnız kurt deniliyor. ABD liderliğinde IŞİD'e karşı kurulan uluslararası koalisyonda yer alan Avustralya, güvenlik önlemlerini artırmıştı.

MÜSLÜMANLAR KINADI

Avustralya'da faaliyet gösteren 40 Müslüman grup rehine krizine dair ortak bir kınama metni yayımladı. Masumların hayatını hiçe sayan terör eylemlerinin İslam ile alakası olmadığı belirtilen açıklamada "Rehinelerin yanındayız" denildi.

TV'LER YAYINLAMADI

Chanel 10 kanalı, saldırganın kafenin içerisinden çektiği bir videoyu kendilerine gönderdiğini duyurdu. Görüntülerde eylemcinin taleplerinin yer aldığı bildirildi. Ancak güvenlik güçlerinin talebi üzerine video yayımlanmadı.

ÖZÇEKİM KRİZİ YAŞANDI

Ülkenin en büyük kenti Sidney'deki rehine eylemi sırasında bir grup vatandaşın kafenin önünde özçekim yapması öfkeye neden oldu. Onlarca kişi gülerek çektikleri özçekimleri sosyal medya hesaplarından paylaşıldı daha sonra silmek zorunda kaldı.

IŞİD BAYRAĞI İSTEDİ

Saldırganın "IŞİD bayrağı, Avustralya Başbakanı ile görüşmek ve ülke basınının 'Avustralya, IŞİD'in kuşatması altında' şeklinde haber yapmasını" istedi. Saldırganın yanında getirdiği siyah bayrağın IŞİD'e ait olduğunu sandığı öğrenildi.

KARISINI YAKARAK ÖLDÜRMÜŞ
Kafedeki rehine krizinin ardından İranlı Man Haron Monis isimli bir adam çıktı. 50 yaşındaki Monis, 1996'da Avustralya'dan siyasi sığınma hakkı kazandı. 'Şifacı' olarak anılan ve kendisini şeyh ilan eden Monis'in daha önce eski karısı Noleen Pal cinayetini organize etmek ve bıçakladıktan sonra yakmak da dahil 50 suça karıştığı kaydedildi. Monis'in Afganistan'da ölen Avusturalya askerlerinin ailelerine taciz mektupları gönderdiği de bildirildi.

BELÇİKA 'DA DA KRİZ YAŞANDI
Belçika'nın Gent kentinde silahlı dört kişi, bir evde bir kişiyi rehin aldı. Dünyanın Avustralya'daki kafe krizine kilitlendiği sırada gerçekleşen olayda ilk önce terör alarmı verildi. Ancak polis, olayın terör örgütü ile bağlantılı olmadığını duyurdu. Saldırganlardan ikisi teslim olurken diğerleri yakalandı ve rehine kurtarıldı. Ülke basını olayın uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı olduğunu yazdı. Serpil AYGÜN/ BRÜKSEL

SUUDİ ARABİSTAN 'DA 4 İŞÇİ REHİN DÜŞTÜ
Avustralya ve Belçika'nın dışında bir rehine eylemi de Suudi Arabistan'da yaşandı. Başkent Riyad'daki olayda kimliği açıklanmayan bir kişi 4 işçiyi rehin aldı. Operasyon sırasında bir polis öldü. Saldırgan yaralı yakalandı, rehineler sağ salim kurtarıldı. Saldırganın amacı hakkında detay verilmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanlı bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN