'dan okula kanlı baskın!

Giriş Tarihi: 16.12.2014 09:43 Güncelleme Tarihi: 17.12.2014 13:19
Taliban'dan okula kanlı baskın!

Peşaver'deki bir okula tarafından düzenlenen baskında 130 öğrenci ile öğretmen öldü, 118 kişi yaralandı. Ülke genelinde 3 günlük yas ilan edildi.

Peşaver'deki baskının ardından okula operasyon düzenleyen ordusu özel birlikleriyle militanlar arasındaki çatışma devam ediyor. Operasyonun sürdüğü okulda art arda patlamalar duyuldu.

Baskında yaralanan öğrencilerden 4'ünün hayatını kaybetmesi sonucu ölü sayısı 130'a yükseldi.Pakistan Ordu Sözcüsü Tüm General Asıf Selim Bacva, teröristlere karşı operasyonun devam ettiğini belirterek, 4 teröristin öldürüldüğünü açıkladı. Bacva, okulun içindeki 4 bloktan sonuncusunda operasyonun sürdüğünü ve teröristlerin köşeye sıkıştırıldığını kaydetti.

YAS İLAN EDİLDİ

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ise Peşaver'deki Hayber Paktunhva eyalet başbakanlığında düzenlediği basın toplantısında "Teröre karşı operasyon son safhasına girmiştir. Zarb-e Azb operasyonu, son terörist yok edilene dek devam edecektir" dedi.

Yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü okula düzenlenen baskını "haince" diye nitelendiren Şerif, halktan saldırılara karşı dayanışma içerisinde olmalarını istedi. Navaz Şerif, baskın nedeniyle ülke genelinde 3 günlük yas ilan ettiğini söyledi.

OKUL BİNASINDA 5 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ

Pakistan Ordu Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada da okul binasında yaşanan çatışmada 5 teröristin öldürüldüğü, 2 öğrenci ve 1 görevlinin kurtarıldığı bildirildi. Açıklamada, "Teröristler köşeye sıkıştırıldı" ifadesi kullanıldı.

Sözcü Tümgeneral Asıf Selim Bacva da okul binasında hala silahlı çatışmaların yaşandığını belirtti. Sözcü, operasyonun ne zaman sona ereceğine ilişkin açıklama yapmadı.

SALDIRIYI BİZ YAPTIK!

Saldırıyı üstlenen Pakistan örgütünün sözcüsü Muhammed Horasani, "üzerlerinde bomba bulunan 6 üyelerinin okula girerek saldırıyı düzenlediğini" söyledi.

Horasani saldırıyı, "hükümet tarafından öldürülen Taliban üyelerinin intikamını almak için yaptıklarını" belirtti.

Saldırının yapıldığı okulda eğitim gören iki öğrencinin babası Majid Bashir de AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun kendisini arayarak saldırganların birçok öğrenciyi rehin aldıklarını söylediğini aktardı.

Bashir, "Çok korkmuştu. Doğru düzgün konuşamıyordu. Saldırganların kendisini bulmasını engellemek için benden kendisini aramamamı istedi" diye konuştu.

MUHALEFET GÖSTERİLERİ İPTAL ETTİ


Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han da başkent İslamabad'da yaptığı açıklamada, yaşanan terör olayını en güçlü şekilde kınadıklarını söyledi.

"Kalplerimiz yakınlarını kaybedenlerle birlikte" diyen Han, hükümete karşı düzenlemeyi planladıkları gösteriyi iptal ettiklerini bildirdi. İmran Han, daha sonra Peşaver'e hareket etti.

Pakistan'ın Peşaver kentindeki bir okula düzenlenen silahlı baskında ölenlerin sayısının 126'ya yükseldiği bildirildi.

Ülkenin kuzeybatısındaki Hayber Paktunkhva eyaletin başkentinde Pakistan Talibanı örgütünün düzenlediği saldırıda 122 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Peşaver'deki Lady Reading hastanesinde basın mensuplarına konuşan Hayber Paktunhva Eyalet Başbakanı Pervez Hattak, "Çatışmalar hala devam ediyor" diye konuştu.

İŞTE OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER - VİDEO

Peşaver'deki Lady Reading hastanesinde basın mensuplarına konuşan Hayber Paktunhva Eyalet Başbakanı Pervez Hattak, ölü sasıyının öğrenci ve öğretmen dahil 104'e olduğunu söyledi. Hattak, "Bana verilen bilgilere göre 80 den fazla öğrenci de yaralandı" dedi.

Hattak, güvenlik güçleri ile militanlar arasında çıkan çatışmada üç teröristin de öldürüldüğünü kaydetti. Hattak, "Çatışmalar hala devam ediyor" diye konuştu.

İŞTE O SALDIRIDAN KARELER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taliban'dan okula kanlı baskın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN