Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yengeçlerin aşk yolu

Giriş Tarihi: 16.12.2014
Yengeçlerin aşk yolu

Avustralya'da, üreme mevsimi nedeniyle harekete geçen 120 milyon yengeç, toprak, bitki örtüsü ve yolları adeta kırmızıya boyuyor. Bölge, bu özelliğiyle turistler için bir cazibe merkezi

Avustralya'ya gelen binlerce kırmızı yengeç, üreme mevsimine girdi. Yengeçlerin üreme mevsimi özellikle 18-19 Aralık tarihlerinde inanılmaz görüntülere sahne oluyor. Her sene Perth kentinin 2 bin 500 kilometre batısında bulunan Christmas Adası'ndaki doğa olayı, Avustralyalılar için özel bir anlam taşıyor. Ada, 1980'den beri hükümetin kaçak göçmenleri bir süreliğine tutmak için kullanılıyordu. Ancak yengeçlerin üreme mevsiminde ilginç görüntülere sahne olan ada, bu özelliğiyle turistler için bir cazibe merkezine dönüştü.

YOLLAR KAPANIYOR

Yaklaşık 2 bin kişinin ikamet ettiği adada 120 milyon yengeç, bulundukları bölgeyi terk ederek üremek için Hint Okyanusu'na doğru yol alıyor. Yengeçler üreme dönemlerinden sonra tekrar adada yaşadıkları ormanlara geri dönüyor. Adada üreme mevsimine özel olarak yengeç türünü korumak için birkaç hafta boyunca bazı yollar kapanıyor. Hint Okyanusu sahillerine bir tören havasında gerçekleşen çiftleşme için önce erkek yengeçler sonra dişiler ormandan plaja akın ediyor. Atlas Obscura adlı web sitesinin yazarlarından Ella Morton, "Yılın büyük bir bölümü kırmızı yengeçler ormanda yaşar. Ama ekimde yağmur mevsimi geldiğinde yengeçler akın etikleri toprağı, bitki örtüsünü ve yolları adeta kırmızıya çevirir" sözleriyle izlenimlerini aktarıyor.

YAĞIŞ MİKTARI ÖNEMLİ

Princeton Üniversitesi'nin yaptığı araştırmanın 2013'te yayımlanan bir makalesinde, yengeçlerin üreme döngüsünün, düşen yağmurun miktarına ve düştüğü zamana bağlı olduğu ortaya çıkmıştı. Düzensiz yağışlar yengeçlerin göçleri üzerinde büyük etkiye sahip. Zira araştırmada yengeçlerin göç edebilmesi için en az 22 milimetre yağış düşmesi gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yengeçlerin aşk yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN