Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamas, Avrupa'nın terör listesinde değil

Giriş Tarihi: 17.12.2014 11:23 Güncelleme Tarihi: 17.12.2014 13:26
Hamas, Avrupa'nın terör listesinde değil

Avrupa Adalet Divanı, İslami Direniş Hareketi Hamas'ı terör listesinden çıkarma kararı aldı. Kararın, İsrail için bir krize neden olabileceği konuşuluyor.

Avrupa Birliği hukukunu ilgilendiren konularda son sözü söyleyen kurum olan Avrupa Adalet Divanı, Hamas'ın AB'nin terör listesinden çıkarılmasına karar verdi.

Avrupa Birliği ile Hamas'ın, örgütün terör listesinde olduğu için doğrudan iletişime geçemediği ve bu sebeple 'terör örgütleri' listesinden çıkarıldığı ifade edildi.

İsrail'deki bir tv kanalı ise, Avrupa'daki bazı resmi kuruluşların da Hamas'ı terör örgütü listesinden çıkarmayı planladıklarını duyurdu. Hamas'ın terör listesinden çıkarılmasını öneren Avrupalı Diplomatlar, Hamas'ın bulunduğu şartlarda incelenmesi gerektiğini savundu. Avrupa'daki önemli ülkelerin Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanımasının ardından, AB'nin Hamas'ı terör listesinden çıkarması İsrail için diplomatik krize neden olabilir şeklinde yorumları da beraberinde getirdi.

Avrupa Adalet Divanı, İslami Direniş Hareketi Hamas'ı, 2003 yılında, İsrail'deki bazı hedefleri vurduğu için terör örgütü listesine almıştı.

HAMAS: ADALETİN ZAFERİ

Hamas'ın Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Adalet Divanı'nın kararını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayarak, "Adalet Divanı'na aldığı bu karar dolayısıyla teşekkür ediyoruz. Bu, özgürlüğün, adaletin, Filistin halkının direnme hakkını savunanların ve aynı zamanda sömürünün her türlüsünden kurtulma mücadelesi verenlerin zaferidir" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamas, Avrupa'nın terör listesinde değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN