Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Militanlar 100'e yakın çocuğu kurşuna dizdi

Pakistan ordu sözcüsü Tümgeneral Bacva, okula düzenlenen baskınla ilgili, "Dört militan konferans salonunda 100'e yakın öğrenciyi kurşuna dizdi" dedi.

Giriş Tarihi: 17.12.2014 17:38
Militanlar 100'e yakın çocuğu kurşuna dizdi
Pakistan'ın Peşaver kentinde Pakistan Talibanı militanlarının baskın düzenlediği okula askerlerin arama ve temizlik çalışmalarının sona ermesiyle gazetecilerin girişine izin verildi.

Pakistan ordu sözcüsü Tümgeneral Asim Bacva, okulda baskın hakkında gazetecilere bilgi verdi. Bacva, bazılarının güvenlik görevlilerinin üniformalarından giymiş yedi militanın okula arka kısımdaki duvarları aşarak girdiklerini söyledi.

Bacva'nın verdiği bilgiye göre, militanlar ilk olarak öğrencilerin okulun konferans salonunda toplandığı esnada kapıları kırarak salona girdi. Dört militan salondaki çocukları kurşuna dizdi. Kana bulanan salonda yaklaşık 100 çocuk yaşamını yitirdi.

Bacva, birçok öğrencinin kaçmaya çalıştığı sırada vurulduğunu, bazı öğrencilerin arkadaşlarının cansız bedenlerinin altına gizlenerek hayatta kalmayı başardığını aktardı. Bacva, şunları söyledi:

"Daha sonra komando birliklerinin operasyon düzenlemesiyle militanlar okulun yönetim binasında sıkıştırıldı. Militanlar, okul müdürü ve öğretmenlerin sığındığı lavaboya el bombaları attı. Daha sonra beş militan binanın değişik noktalarında üzerlerindeki bombaları patlattı."

Bacva, olayda toplam 148 kişinin yaşamını yitirdiğini, 142 kişinin yaralandığını açıkladı.

Ordu sözcüsü, "Uluslararası toplum Pakistan'ın teröre karşı savaşta yapmış olduğu fedakarlıkları artık idrak etmeli" ifadesini kullandı.

Pakistan ordusunun Kuzey Veziristan'da Taliban örgütüne yönelik operasyonunun başlamasından bu yana ülke çapında yapılan baskınlarla 3 bin 400 militanın gözaltına alındığını belirten Bacva, idam cezasının kaldırılmasının terörle mücadelede olumlu bir karar olacağını söyledi.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, yaptığı açıklamada, ülkede uygulanması askıya alınmış idam cezasının terör suçları için tekrar uygulanacağını bildirmişti.

AZERBAYCAN VE NORVEÇ SALDIRIYI KINADI


Öte yandan, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Pakistan devleti ve halkına başsağlığı, yaralılara acil şifa dilekleri iletildi.

Azerbaycan'ın da terör mağduru bir ülke olduğu hatırlatılan açıklamada, "Kardeş ülke Pakistan'da yaşanan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Terörün tüm çeşitlerine karşıyız. Pakistan hükümetinin terörle mücadele çabalarını destekliyoruz" denildi.

Norveç Dışişleri Bakanı Börge Brende ise bir açıklama ile saldırıyı kınadı. Brende, Pakistan'da artan şiddet olaylarının kendisini derinden etkilediğini belirtti.

Brende, "Çocuk ve öğretmenlerin bu şekilde öldürülmesi kabul edilemez. Anlamsız bir eylemde bu kadar can kaybının olması trajik bir durum. Özellikle çocuk ve eğitimin önemini vurgulayarak verdiğimiz Nobel Barış Ödülü'nün akabinde böyle bir saldırının olması daha da üzücü" ifadesini kullandı.

Norveç'te 10 Aralık'ta düzenlenen Nobel ödül töreninde Pakistanlı 17 yaşındaki Malala Yusufzay, kazandığı 8 milyon kronluk (2,5 milyon TL) ödülü Pakistan'daki okullar için bağışlayacağını açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Militanlar 100'e yakın çocuğu kurşuna dizdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN