Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD-Küba ilişkilerinde tarihi adım

ABD'li işadamının Küba tarafından serbest bırakılması iki ülke arasında 1961'den beri süregelen buzları eritti. Obama ve Castro görüşmelere başlama kararı aldı

Giriş Tarihi: 18.12.2014
ABD-Küba ilişkilerinde tarihi adım
ABD ile Küba, 50 yılı aşkın süredir bozuk olan diplomatik ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlama kararı aldı. Açıklama, 5 yıldır tutuklu olan ABD'li iş adamı Alan Gross'un Küba tarafından serbest bırakılmasının ardından geldi. ABD de Miami'de tutuklu bulunan "Küba Beşlisi"nin kalan son üç üyesini serbest bıraktı. ABD Başkanı Barack Obama, dün Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile telefonda görüştü. Ayrıca Obama Washington'da, Kübalı mevkidaşı Raul Castro ise Havana'da eşzamanlı yaptıkları açıklamalarla iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi verdi. ABD-Küba ilişkilerinde artık yeni bir dönem açıldığını söyleyen ABD Başkanı, Küba'yla yakınlaşmada rol oynayan Papa Françesko'ya da teşekkür etti. Obama, Kübalılara "Hepimiz Amerikalıyız" diye seslendi. Obama, 50 yılı aşkın süredir uygulanan yöntemleri uygulamaya devam ederek farklı sonuçlar alınmasının beklenemeyeceğini belirterek, ABD'nin Küba'ya yaptırımlarını "gereksiz kısıtlamalar" olarak nitelendirdi. Raul Castro ise ilişkilerin tamirinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, en önemli konu olarak tanımladığı ticaret ambargosu sorununun henüz çözülmediğini belirtti.

ATILACAK ADIMLAR

Küba'da yasa dışı yollardan internet erişimini genişletme girişiminde bulunduğu için 2009'dan beri hapiste olan ABD'li iş adamı Alan Gross (65), dün serbest bırakıldı. Gross, Küba'dan ayrılırken, ABD'de tutuklu bulunan üç Kübalı ajan da salıverildi. ABD'nin Küba açılımının ana başlıkları ise şöyle açıklandı:
Küba ile görüşmelere en kısa zamanda başlanacak.
Havana'da büyükelçilik açılacak ve üst düzey ziyaretler ve değişimler başlayacak.
ABD delegasyonu, gelecek ay Havana'da ABD-Küba göçmenlik görüşmelerinin gelecek turunu yapacak.
Küba'daki insan hakları durumu ve demokratik reformlar ABD'nin Küba ile diyaloglarına eklenecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD-Küba ilişkilerinde tarihi adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN