Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biden'dan Barzani'ye terör telefonu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile telefonla görüştü.

Giriş Tarihi: 18.12.2014 09:01
Biden'dan Barzani'ye terör telefonu
IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Biden, telefonla aradığı Barzani'ye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB), ABD'nin "üçüncü sınıf terör örgütleri listesinden" çıkarılması sürecini anlattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Biden, ABD Kongresi'yle konu üzerine uzun bir zamandır çalıştıklarını belirterek, "Kürdistan'ın bu iki partisinin adının o listeye dahil edilmesi uygun olmayan ve oldukça yakışıksız bir eylemdi. Mutlulukla ifade etmeliyim ki büyük çabalarımız sonucu kongre, konuyla ilgili hazırlanan yasa tasarısını onayladı. Kürdistan'ın iki partisinin adının o listede yer alması kabul edilemezdi. İsimler resmi olarak da listeden çıkarıldı. Atılan bu adım ile KDP ve KYB üyeleri için vize işlemlerinde kolaylık sağlanacak" değerlendirmesinde bulundu.

PEŞMERGE HAYRANLIK UYANDIRIYOR


Biden, terör örgütü IŞİD'e karşı önemli zaferler elde eden Peşmergeye de övgüde bulunarak, "Peşmerge güçlerinin kahramanlıkları ve başarıları hayranlık uyandırıyor" ifadelerini kullandı. Biden, ABD ve koalisyon güçlerinin, IŞİD'e karşı Kürt yönetimine yönelik yardımlarını sürdüreceğini kaydetti.

Mesut Barzani de destekleri nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama, Joe Biden, Amerikan halkı ve uluslararası koalisyona teşekkür ederek, "Yapılan yardımlar, Kürdistan halkının ve Peşmergenin azmini arttırmıştır. Elde ettiğimiz zaferlerde koalisyon güçlerinin hava saldırılarının katkısı çok büyüktür" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biden'dan Barzani'ye terör telefonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN