Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölüm sınıfı

Pakistan'da Taliban'ın 132'si çocuk 148 kişiyi katlettiği okulun barut ve ölüm kokan sınıflarının görüntüleri yayımlandı. Ülkede idam cezası yeniden yürürlüğe girdi

Giriş Tarihi: 18.12.2014
Ölüm sınıfı
Pakistan, ülke tarihinin en kanlı eylemlerinden birinin yasını tutuyor. Üç günlük yas ilan edilen ülkede bayraklar yarıya indirildi. Bütün partiler bir araya gelerek ortak hareket etme konusunda anlaştı. Başbakan Navaz Şerif de 2008'den beri askıya alınan idam cezasının terör suçluları için tekrar uygulanmasını ön gören yasayı onayladı. Şerif, "Daha önceden mahkeme tarafından suçlu bulunmuş teröristler idam cezasına çarptırılabilecek" dedi. Önceki gün Peşaver eyaletinde bulunan ve ordunun kontrolündeki okulda hayatını kaybeden 132'si çocuk 148 kurban için dün binlerce kişinin katılımıyla toplu cenaze töreni düzenlendi.

BİR SINIFTA 100 KURBAN

6 Taliban militanının gerçekleştirdiği katliamın yaşandığı okulun kapıları basına açıldı. Kan gölüne dönmüş salonlar, kurşun yağmuruna tutulmuş duvarlar, etrafa saçılan sıralar, vahşetin boyutunu gözler önüne serdi. Yetkililer, savaş alanını andıran konferans salonundan 100'e yakın cansız bedenin çıkarıldığını bildirdi. Uzmanlarsa Pakistan Talibanı'nın, Malala Yusufzai'ye verilen Nobel Barış Ödülü'nün intikamını almak için böyle bir saldırı gerçekleştirmiş olabileceğini söylüyor. 2012 yılında, bir Taliban kurşununun kafasına isabet etmesine rağmen hayata tutunan Malala, o tarihten beri kız çocuklarının okutulması için çaba harcıyor. Malala'nın çabaları bu yıl ona 'Nobel'e layık görülen en genç kişi olma' unvanını getirmişti. Okullar, Taliban'ın ana hedeflerinden biri olarak dikkat çekiyor. 2009-2012 yılları arasında 838 okulun Taliban saldırılarına uğradığı, bu sayının haftada 4 okula tekabül ettiği belirtildi.

AFGAN TALİBANI BİLE SALDIRIYI KINADI
Taliban militanları dün de Afganistan'ın Helmand kentinde bir bankaya saldırdı ve içerideki müşterileri rehin aldı. 3 saat süren çatışmalarda 5'i saldırgan, 3'ü polis 10 kişi hayatını kaybetti. Bankaya saldıran Afganistan Talibanı, dün ayrıca Pakistan'daki okul saldırısını kınadı. Pakistan Talibanı'nın üstlendiği saldırı hakkında yazılı bir açıklama yapan Zabuhullah Mücahid "Çocukları, kadınları ve masum insanları kasten öldürmek İslam'ın ana hükümlerine aykırıdır. Her grup ve yönetim bu hükümleri dikkate almalıdır" ifadelerini kullandı.

İŞTE KATİLLER
Saldırıyı üstlenen ve daha büyük katliam tehdidinde bulunan Taliban'ın Pakistan kolu, dün 148 kişinin katillerinin fotoğraflarını da yayımladı. Örgütün lideri Muhammed Horasanî tarafından yapılan yazılı açıklamaya, Peşaver saldırısını gerçekleştiren ve operasyonda öldürülen 6 militanın fotoğrafları da eklendi.

OKULLAR AÇILMADI
Peşaver'deki okul katliamında yaralanan 125 öğrencinin tedavilerine devam edildi. Ülkede birçok okulda kurbanlara saygı için ders zili çalmadı. Okul bahçelerinde toplanan binlerce öğrenci ölen akranları için dualar etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüm sınıfı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN