Suriye ile İsrail arasındaki ateşkes 6 ay uzatıldı

BM Güvenlik Konseyi, Suriye ile İsrail sınırında ateşkesi gözetleyen UNDOF'un görev süresini 6 ay uzattı - Konsey, Suriye rejimi ve muhaliflerden ara bölgedeki çatışmaları sonlandırmalarını ve bölgeden ayrılmalarını istedi.

Giriş Tarihi: 18.12.2014 22:31 Güncelleme Tarihi: 18.12.2014 22:35
Suriye ile İsrail arasındaki ateşkes 6 ay uzatıldı
Suriye ile İsrail arasındaki ateşkesi gözetleyen Golan Tepeleri'ndeki BM Barışgücü askerlerinin (UNDOF) görev süresi 30 Haziran 2015'e kadar uzatıldı.

BMGK'da oybirliği ile kabul edilen kararda Golan Tepeleri'nde rejim ile muhaliflerin ağır silahlarla savaşmaları kınanarak, çatışmaların durdurulması ve bölgenin boşaltılması istendi.

Bölgede 1974'ten beri görev yapan UNDOF bünyesinde bin civarında asker ve 150'den fazla sivil personel bulunuyor. Birliklerde, Fiji, Hindistan, İrlanda, Nepal, Hollanda ve Filipinler'den askerler görev yapıyor.

Golan Tepeleri civarında Suriye Ordusu ile muhalifler arasında yaşanan çatışmalar, BM personelinin görev yapmasını zorlaştırması nedeniyle BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından da sık sık eleştirilmişti.

Suriye'deki iç savaşın başından beri UNDOF personelinin yaşadığı sıkıntılara Ağustos sonunda kaçırıldıktan sonra Eylül ayında serbest bırakılan 45 Fijili askerin eklenmesi, BM'yi Golan'da görev yeri değişikliği yapmaya ve askerlerin çoğunu İsrail tarafına geçirmeye itmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye ile İsrail arasındaki ateşkes 6 ay uzatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN