Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin'den Rum Kesimi'ne soğuk duş etkisi

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in geleneksel yıllık basın toplantısında Kıbrıs'tan söz ederken Kuzey ve Güney Kıbrıs demesi ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan övgüyle söz etmesi Rusya'yı uzun yıllardır “doğal müttefik “ olarak kabul eden Rum yönetimini kaygılandırdı.

Giriş Tarihi: 20.12.2014 15:08
Putin'den Rum Kesimi'ne soğuk duş etkisi
Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Fileleftheros, "Putin Fırtına Ekti... Rus Başkan'ın Açıklamaları Konusunda Lefkoşa'da Kaygı... Moskova Yatıştırıcı başlıklı haberinde Rum yönetiminin Putin'in ilgili sözleri hakkında izahat istemesi üzerine Moskova'nın, "endişelenmeyiniz, politika değişikliği yok cevabını verdiğini ancak siyasi partilerin Putin'in sözlerinden endişe belirterek izlediği taktikten dolayı Anastasiadis hükümetini eleştirdiklerini yazdı.

Gazeteye göre DİSİ Partisi Genel Başkanı Averof Neofitu, "Dostlar yok, stratejik ortaklar yok, sadece stratejik çıkarlar var. Bunu anlamazsak kimin daha dost veya kimin daha düşman olduğu kısır çatışmasına devam ederiz uyarısında bulundu.

İLİŞKİLER TEK YÖNLÜ GELİŞTİ

DİKO Putin'in sözlerinden endişe belirttiği açıklamasında Anastasiadis hükümetini ve icraatlarını eleştirdi. Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in taktiklerinin Rusya'nın rolünü erozyona uğratarak Güney Kıbrıs'ın ABD ve İngiltere ile ilişkilerini tek yönlü geliştirdiğini vurgulayan DİKO, Rum Merkez Bankası'nın kararlarının da Güney Kıbrıs ile Rusya arasındaki ilişkileri bozduğuna işaret etti.

EDEK Putin'in Kıbrıs'la ilgili sözlerinden "hayal kırıklığı ve üzüntü belirttiği açıklamasında, "Putin'in sözleri hükümetin izlemekte olduğu tek boyutlu ve ABD'yle ilgili stratejik ortaklara dair dış politikayla alakalıdır. Özellikle Kıbrıs sorununun hassas ve kritik bir aşamadan geçtiği bu dönemde milli çıkarlar Başkan Anastasiadis'in Moskova ziyaretine iyi hazırlık yapılmasını ve bu ziyarette Kıbrıs-Rusya ilişkilerini canlandıracak anlaşmalar yapılmasını dikte eder ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas Putin'in sözlerinden duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirerek bunun Anastasiadis hükümetinin Rusya'ya karşı izlediği politikayla alakalı olduğunu söyledi, "Maalesef izlemekte olduğumuz tek boyutlu dış politikayla, ABD ile tam örtüşmemizle Rus çıkarlarını zedeledik ifadesini kullandı.

PUTİN'İN SÖZLERİ BAŞARISIZ DIŞ POLİTİKA SONUCU

EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris Putin'in sözlerinin analiz edilmesi gerektiğini ancak bu sözlerin ilk bakışta trajik görünmediğini söyledi. Jeopoltik gerçeklere de atıfta bulunan Şilluris stratejik ve dış politikaların yeni şartlara göre değerlendirilmesini istedi.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Basın Sözcüsü Eleni Hrisostomu "dil sürçmesinden söz etti ve Putin'in sözlerinin başarısız dış politikaların sonucu olduğu görüşünü ortaya koydu. Rusya'nın Türkiye'ye yönelmesinin Rum yönetimi düşündürmesi gerektiğini de ekledi.

Simerini Rum siyasi partilerin görüşlerini detaylı aktardığı haberine "Putin'den Soğuk Duş... Lefkoşa'da Rusya Devlet Başkanı'nın Açıklamalarına Karşı Uyuşukluk... Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Tek Boyutlu Politikasını Eleştiren Muhalefet Partileri Hükümet'in Moskova'yla İlişkileri Canlandırmasını İstiyor başlığını attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'den Rum Kesimi'ne soğuk duş etkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN