Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yezidiler kurtarıldı

8 bin kişilik peşmerge birlikleri IŞİD'in elinde olan Sincar Dağı'ndaki kuşatmayı kırdı. Binlerce Yezidi kurtarılmaya başlandı. IŞİD komutanları ise öldürüldü

Giriş Tarihi: 20.12.2014
Yezidiler kurtarıldı
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı peşmerge güçleri, Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı şimdiye kadarki en büyük zaferlerini ilan etti. Peşmerge birlikleri, IŞİD militanlarının ağustos ayından bu yana kuşatma altında tuttuğu Sincar Dağı'ndaki kuşatmayı kırdı. 8 bin kişiden oluşan peşmerge güçlerinin bir sonraki hedefinin Sincar kent merkezi olduğu kaydedildi. IŞİD militanlarının Suriye'ye doğru kaçtıkları belirtilirken, Sincar Dağı çevresinde 80 militan öldürüldü. Peşmergenin ilerleyişine ABD liderliğindeki koalisyon uçakları da hava saldırıları ile büyük destek verdi. Koalisyon uçakları bölgeye çarşamba akşamından bu yana 50'den fazla hava saldırısı düzenlendi. IŞİD militanlarının bölgeyi ele geçirmesinin ardından binlerce Yezidi aile dağlık bölgelerde hayatta kalma mücadelesi vermişti. Türkiye'ye 150 bine yakın Yezidi aile sığınmıştı. IKYB lideri Mesud Barzani'nin oğlu ve aynı zamanda IKYB İstihbarat Şefi olan Masrur Barzani, açılan geniş bir koridor sayesinde bölgede mahsur kalan 10 bin Yezidi'nin güvenli bölgelere nakledilmeye başlandığını aktardı. Oğul Barzani, Irak ordusunun operasyona destek vermediğini aktardı. Bölgedeki Musul ve Telafer ise hala IŞİD'in elinde bulunuyor. Öte yandan Irak'ın farklı kentlerindeki saldırılarda 29 IŞİD militanı ve 3 Irak askeri öldü.

IŞİD'İN İKİNCİ İSMİ ÖLDÜRÜLDÜ
ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, hava operasyonlarında IŞİD'in çok sayıda üst düzey yöneticisinin öldürüldüğünü açıkladı. ABD'li yetkililer IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin yardımcısı olan Ebu Müslim el Türkmeni'nin ve Suriye sorumlusu Hacı Mutaz'ın öldürüldüğünü söyledi. Bağdadi'nin yerine ismi geçen Türkmeni'nin ölümü IŞİD'in bu yılki en üst düzey kaybı oldu. Kürt yetkililer de Bağdadi'nindiğer yardımcısı Şahab Ahmet el Luheybi'nin öldürüldüğünü söyledi.

ESAD 400 ASKERİNİ KAYBETTİ
Anadolu Ajansı'nın haberine göre Suriye'de Nusra Cephesi, Esad rejiminin Vadi ed-Dayf karargahına baskın düzenledi. Baskından sonra 400 askerin öldürüldüğü, 200 askerin esir alındığı öne sürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yezidiler kurtarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN