Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köstebek, Nasrallah'ın yakınına kadar sızmış

İsrail'in görevlendirdiği bir köstebeğin Hizbullah lideri Nasrallah'ın en yakınına kadar sızmayı başardığı ortaya çıktı. Köstebek, birçok operasyonu anında İsrail'e bildirmiş

Giriş Tarihi: 21.12.2014
Köstebek, Nasrallah'ın yakınına kadar sızmış
İlk olarak Lübnan ve Mısır basınında gündeme gelen "İsrail için çalışan ajanın Hizbullah'ın içine sızdığı" haberlerinin yankıları sürüyor. ABD ve Fransa başta olmak birçok ülke medyasında da işlenmeye başlanan haberlere göre Muhammed Şavraba isimli İsrail ajanı, Hizbullah'ın üst kademesine kadar yükseldi. 2008'den bu yana Hizbullah'ın yabancı ülkelerdeki faaliyetlerini yürüten 910 isimli birliğin başında olan Şavraba'nın bir dönem Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın korumalığını yaptığı ileri sürüldü.

MUĞNİYE İLE ÇÖZÜLDÜ
Henüz resmi kaynaklardan doğrulanmayan ancak isimlerini açıklamayan Lübnanlı kaynakları doğruladığı haberlerde, ajanın Hizbullah'ın eylemlerini önceden İsrail'e haber verdiği belirtildi. Washington Post'a konuşan bir kaynak, Hizbullah'ın Şavraba'yı tutukladığını aktardı. Daily Star gazetesi de İsrail ajanı ile işbirliği yapan 4 Hizbullah üyesinin de sorgulanmaya başladığını kaydetti. Hizbullah'ın İmad Muğniye'nin intikamını almak istediği faaliyetlerinde başarısız olunca Şavraba'nın ajan olduğunun ortaya çıktığı ileri sürüldü. Hizbullah'ın en önemli isimlerinden İmad Muğniye, 2008'de Şam'da öldürülmüştü. Hizbullah'ın intikam için 5 kez harekete geçtiği ancak hepsinde İsrail'in eylemleri engellediği belirtildi. 2011'de Hizbullah iki militanının, CIA için ajanlık yaptıklarını itiraf ettiklerini açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köstebek, Nasrallah'ın yakınına kadar sızmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN