Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Al Jazeera Mısır yayını durdu!

Al Jazeera, Mısır kanalının yayınını durdurma kararı aldı.

Giriş Tarihi: 23.12.2014 16:39
Al Jazeera Mısır yayını durdu!

Yaptığı yayınlarla Doha ile Kahire arasında gerginliğe neden olan Al Jazeera Mısır kanalının yayınının durdurulmasına ilişkin hamle, hafta sonunda Katar Emiri'nin temsilcisinin Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'yle görüşmesinin ardından geldi. Uzun süredir Türkiye ile birlikte, Mısır'ın eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi 3 Temmuz 2013'teki askeri müdahaleyle devirerek iktidarı ele geçiren Sisi yönetimini tecrit politikası izleyen Katar, Kahire'yi memnun edecek bir adım attı. Al Jazeera televizyonundan yapılan açıklamada, "Mısır'ın başkenti Kahire'den ilerleyen dönemde yeniden yayına başlanacağı için daha uygun şartlar oluşana dek Al Jazeera Mubaşer Mısır kanalı bu akşamdan itibaren yayınlarını durdurmuştur" denildi. Kanalın yayın akışına ne zaman başlayacağı konusunda bir bilgi verilmezken; söz konusu gelişme, son haftalarda Körfez ülkelerinin Katar üzerindeki Mısır baskısının etkili olmaya başlaması şeklinde yorumlanıyor.

ÇALIŞMALARINI DOHA'DA SÜRDÜRÜYORDU

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının ardından iki ülke ilişkileri gerilmiş, Katar, çok sayıda Müslüman Kardeşler yetkilisine kapılarını açmıştı. Mısır İdare Mahkemesi, 3 Eylül 2013'te "Mısır'ı ve Mısırlıları kötü göstermeye yönelik yayınlar yaptığı ve ruhsatı olmadığı" gerekçeleriyle kanalın yayınını durdurma kararı almıştı. Mısır'la ilgili konuları gündemine alan Al Jazeera Mubaşer Mısır kanalı Kahire'deki ofisinin kapatılmasının ardından çalışmalarını Katar'ın başkenti Doha'da sürdürüyordu.

SON DÖNEMDE BUZLAR ERİDİ

Doha ve Kahire yönetiminin, Temmuz 2013'te Mısır'da yaşanan askeri darbenin ardından gerilen ilişkileri, Suudi Arabistan'ın girişimiyle son dönemde yapılan ziyaret ve açıklamalarla normale dönmeye başladı. 20 Aralık'ta, Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani'nin özel temsilcisi Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in temsilcisi Halid Abdulaziz et-Tuvicri, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yle bir araya gelmişti. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ala Yusuf, düzenlediği basın toplantısında, konuya ilişkin "Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in Katar ile Mısır arasındaki gerginliğin giderilmesi için başlattığı girişimi yakın zamanda pratiğe dökmeyi istiyoruz" ifadesini kullanmıştı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Al Jazeera Mısır yayını durdu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN