Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in izin verdiği tek Batılı

Giriş Tarihi: 23.12.2014 10:11 Güncelleme Tarihi: 23.12.2014 10:23
IŞİD'in izin verdiği tek Batılı gazeteci

ve 'de 'i yerinde gözlemleyen ilk Batılı olan Jürgen Todenhöfer, örgütün sanılandan çok daha organize olduğunu belirtti.

50 yıldır savaş muhabirliği yapan Alman Jürgen Todenhöfer bir ilke imza atarak, ve 'de liderleri ve militanlarıyla görüştü. IŞİD militanlarıyla geçirdiği 10 günü kitaplaştırmayı planlayan Jürgen Todenhöfer ilk izlenimlerini Alman basınına anlattı. Todenhöfer, örgütün dini bir temizlik gerçekleştirmeyi planladığını belirtti.

Alman gazeteciye göre, IŞİD Batı müdahalesi ve hava operasyonlarıyla değil, Irak'taki Sünnilerle müzakere edilerek yok edilebilir.

KENDİNDEN GEÇMİŞ BİR COŞKU


Bölgede IŞİD'e verilen desteği anlatan Jürgen Todenhöfer, buna benzer bir durumu daha önce hiçbir savaş bölgesinde görmediği vurguladı. Todenhöfer, bölgede IŞİD'e verilen desteği, "Kendinden geçmiş bir çoşku" sözleriyle tanımladı.

Her gün dünyanın dört bir yanından yüzlerce militanın IŞİD'e katılmak için bölgeye gittiğini iddia eden Alman gazeteci, bu durumu anlaşılmaz olarak tanımladı.

Musul'da 5 bin kadar IŞİD militanı olduğunu belirten Alman gazeteci Todenhöfer, "ABD buradaki militanları vurmak isterse, bütün Musul'u yerle bir etmek zorunda" dedi.

SİVİL ÖLÜMLERİ MİLİTAN SAYISINI ARTTIRIYOR


"Batı müdahalesi ve hava operasyonları fazla etkili olmayacak" diyen Jürgen Todenhöfer, bir sivili vuran her bombayla militanların sayısının arttığını vurguladı.

IŞİD militanlarının amacının tarihteki en büyük dini temizliği gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Todenhöfer, IŞİD'le ilgili olarak kendisini en çok kaygılandıran durumun militanların demokrasiyle uzlaşan tüm dinlerin yok olmasına gerektiğine inanmaları olduğunu söyledi.

Alman gazeteci Todenhöfer, örgüt içinde IŞİD'in dünyayı fethetmek istediği ve Kuran'ı yorumlama biçimini benimsemeyen herkesin öldürüleceği görüşünün tekrarlandığına işaret etti.


PLAN KIZLARA EĞİTİM

Alman gazeteci, IŞİD'in işleyen bir devlet olmak için çabaladığını anlatırken,, örgütün sosyal yardım ve okul sistemine sahip olduğunu, hatta kızlara da eğitim vermeyi planladığını duyunca şaşırdığını kaydetti.

"George Bush'un Irak savaş olmasaydı IŞİD de olmayacaktı" diyen Jürgen Todenhöfer, IŞİD'le ilgili izlenimlerini "IŞİD ile 10 gün" adlı bir kitapta toplayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'in izin verdiği tek Batılı gazeteci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN