Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orangutan bir nesne değil, duygulu varlık

Arjantin mahkemesi, Sandra adlı orangutan için "nesne" değil "duygusu olan bir varlık" yönünde karar vererek özgür bırakılmasına hükmetti

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Orangutan bir nesne değil, duygulu varlık
Güney Amerika ülkelerinden Arjantin'de mahkeme, 20 yıldır hayvanat bahçesinde kafeste tutulan bir orangutana bazı yasal haklar tanınabileceğine hükmetti. Arjantin Hayvan Hakları Avukatları Derneği (AFADA), Sandra adlı orangutanın yasadışı bir biçimde Buenos Aires Hayvanat Bahçesi'nde tutsak edildiğini ileri sürerek hayvanın serbest bırakılması için mahkemeye başvurdu.

NEW YORK'TA REDDEDİLMİŞTİ

Sandra'nın "nesne" değil "duyguları olan bir varlık" olduğunu savunan avukatlar, orangutanın yıllarca yasa dışı bir şekilde özgürlüğünden mahrum bırakıldığını vurguladı. Avukatların talebini haklı bulan mahkeme heyeti, Sandra'nın daha fazla özgürlüğe sahip olacağı bir doğal yaşam parkına gönderilmesine karar verdi. Buenos Aires Hayvanat Bahçesi'nin kararı temyiz etmemesi durumunda Sandra, Brezilya'daki bir doğal yaşam parkına gönderilecek.

AFADA avukatlarından Paul Buompadre, La Nacion gazetesine yaptığı açıklamada "Bu karar, sadece Sandra'nın değil, hayvanat bahçelerinde, sirklerde, su parklarında ve laboratuvarlarda keyfi olarak insafsızca özgürlüklerinden yoksun bırakılan diğer hayvanların da özgürlüğüne kavuşması için emsal olacak" dedi. Almanya'daki bir hayvanat bahçesinde 1986'da doğan Sandra, 1994'te Buenos Aires'teki hayvanat bahçesine gönderilmişti. Utangaç bir yapıya sahip olan Sandra, kafesinde kendisini görmeye gelenler ziyaretçilerden saklanmaya çalışıyordu. Karar, hayvanseverler tarafından da memnuniyetle karşılandı. Daha önce New York'taki mahkeme, özel mülkiyet olduğu ve kanuni hakları bulunmadığı gerekçesiyle bir şempanzenin özgür bırakılması talebini reddetmişti.

HAYVANLAR VE SEVİMLİ YAVRULARI

SIRADIŞI EVCİL HAYVANLAR

İNSTAGRAMIN EN ÜNLÜ 10 HAYVANI!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orangutan bir nesne değil, duygulu varlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN