Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Refah Sınır Kapısı 1 gün daha açık

yönetiminin "insani durumlar" için 2 günlüğüne açtığı Refah Sınır Kapısı, 1 gün daha açık kalacak.

Giriş Tarihi: 23.12.2014 10:17
Refah Sınır Kapısı 1 gün daha açık
İçişleri Bakanlığı Hudut ve Sınır Kapıları İdaresi Genel Müdürü Mahir Ebu Sabha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, makamlarının, Refah Sınır Kapısı'nı 1 gün daha açık tutacağını belirtti.

"Mısır makamları, 'den insani durumlar nedeniyle yurtdışına çıkmak isteyenler için Refah'tan geçiş süresinin 2 günden 3 güne çıkartıldığı bilgisini aktardı" diyen Sabha, Mısır'a kapıyı sürekli veya ek zaman vererek açık tutma çağrısında bulundu.

Mısır tarafından konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

SIK SIK KAPATILIYOR


İsrail ablukası nedeniyle Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı Refah, Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından sık sık kapatılıyor.

Mısır makamları, Refah Sınır Kapısı'ndan dün itibarıyla 2 günlüğüne "insani durumlar" için karşılıklı geçişlere izin vermiş, bunun üzerine kapıda büyük yığılma meydana gelmişti.

Son olarak 24 Ekim'de Kuzey Sina vilayetinde iki güvenlik noktasına düzenlenen saldırının ardından Mısır yönetimi, "terör sorununu kökünden çözmek" iddiasıyla bölgede 3 aylık olağanüstü hal ilan etmiş, bu çerçevede Refah Sınır Kapısı'nı da kapatmıştı. 24 Ekim'den bu yana, Mısır'da ve diğer ülkelerde beklemek zorunda kalan Gazzelilerin dönebilmesi için ülke yönetimi, Refah'ı 4 defa kısa süreliğine "tek yönlü" açmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Refah Sınır Kapısı 1 gün daha açık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN