Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uluslararası yardım tüm yaralarını sardı

2004'te 35 metrelik dalgaların vurduğu 'nın bölgesi uluslararası yardımlarla yeniden inşa edildi

Uluslararası yardım tüm yaralarını sardı
'nın bölgesi, 10'uncu yılında depremin ve tsunaminin yaralarını büyük ölçüde sardı. 2004'te 25 Aralık'ı 26'ya bağlayan gece saat 00.58'de gerçekleşen sarsıntı 14 ülkede yaklaşık 230 bin kişinin ölümüne neden olmuştu. En büyük dram ise, depremden 20 dakika sonra kıyılarına 35 metrelik dev dalgalar vuran Açe'de yaşanmıştı. Bilinen en şiddetli 3'üncü sarsıntı olan 9.1 büyüklüğündeki 2004 depremi sonrası dünyanın dört bir yanından gelen yardımın miktarı 14 milyar doları aştı. AFP, felaketin 10'uncu yılında bölgedeki son durumu fotoğraflarla anlattı. Açe, limanlarını, tüm ulaşım ağını, okullarını ve kamu binalarını 10 yılda tekrar inşa etmeyi başardı. Resmi rakamlar, 130 bin yeni konut, bin 700 okul ve bin kamu binasının tekrar kurulduğunu söylüyor. Yardım paralarıyla aynı zamanda yeni bir altyapı sistemi, içme suyu depoları, otoyollar ve bir de havaalanı inşa edildi. 170 bin kişinin öldüğü, 40 bin kişinin kaybolduğu, 500 bin insanın evsiz kaldığı Açe'de tsunamiden korunmak için sahil şeridi uyarı kuleleriyle dolduruldu. Bir sonraki tsunamide şehrin 4 bir yanında çalan sirenler, Açe sakinlerini sığınaklara ve yüksek alanlara yönlendirecek.

FELAKETİN GETİRDİĞİ BARIŞ
Öte yandan felaketin acıları bölge insanlarını da birleştirdi. 2004'e kadar 10 bin insanın ölümüne neden olan çatışmalar Türkiye'nin de arabuluculuğuyla sonlandı. Endonezya hükümetiyle ayrılıkçılar Finlandiya'da masaya oturdu. Müzakereler 8 ayda sonuçlandı ve bölgeye barış geldi.

TÜRK KIZILAYI'NDAN 1050 KONUT
Açe'ye yardım eli uzatan ilk kuruluşlardan birisi Türk Kızılayı oldu. Acil yardım, gıda yardımı, konut yardımı, sağlık yardımı, psikolojik destek ve eğitim yardımı gibi konularda destek olmak için çalışan Kızılay, 15 bin kişiye yardım ulaştırdı. Kızılay, Açe yakınlarındaki Lampuuk köyünde 1050 kalıcı konut, okul ve toplum merkezi inşa ettirdi. Köyde tsunaminin ardından ayakta kalan tek yapı olan Rahmatullah Camisi de onarıldı. Açe şehir merkezi Bitaı bölgesindeki Osmanlı dönemine ait türbe de restore ettirildi. Konutlar ve diğer yapılar, felaketin yıl dönümünde, 26 Aralık 2006'da hizmete açıldı. Kızılay'ın yaptırdığı, Sultan II. Selim adı verilen Toplum Merkezi halk tarafından ücretsiz kullanılıyor. İnsani Yardım Vakfı (İHH) da, deprem ve tsunamiden etkilenenler için 2 su kuyusu açtırdı. İHH, evleri tamamen yıkılanlar için 100 yeni evin inşa ettirdi ve İstanbul köyü kuruldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uluslararası yardım tüm yaralarını sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN