Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: O uçağı düşürmedi

Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Suriye'de düşürülen uçağına ilişkin, delillerin, tarafından düşürülmediğini açık bir biçimde gösterdiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 25.12.2014 09:48 Güncelleme Tarihi: 25.12.2014 10:45
ABD: O uçağı IŞİD düşürmedi
Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye'de düşürülen Hava Kuvvetleri'ne ait uçağa ilişkin, delillerin, uçağın tarafından düşürülmediğini açık bir biçimde gösterdiğini bildirdi.

CENTCOM'dan yapılan açıklamada; Suriye'nin kuzeyindeki Rakka şehri yakınlarında Ürdün Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 uçağının düştüğü ve pilotun IŞİD güçlerinde esir alındığı belirtildi. Açıklamada, "Deliller, terör örgütünün iddia ettiği gibi, uçağın IŞİD tarafından düşürülmediğini açık bir şekilde ortaya koyuyor" denildi.

Koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak'taki tüm askeri operasyonlarını yöneten CENTCOM Komutanı Lloyd Austin, "Ürdünlüler, saygı duyulan ve değerli bir partnerdir. Onların pilotları ve mürettebatı, bu kampanya boyunca, görevlerini son derece iyi bir şekilde yerine getirdi. Pilotu esir alan IŞİD'in eylemlerini güçlü şekilde kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Pilotun güvenli bir şekilde kurtulmasını sağlamaya dönük çabaları destekleyeceklerini belirten Austin, IŞİD'in "talihsiz uçak kazasını" kendi amaçları doğrultusunda kullanmalarına veya saptırmalarına müsamaha göstermeyeceklerini kaydetti.

ÜRDÜN'LE TEMAS HALİNDELER


Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de yazılı açıklamasında, ABD'nin Ürdün hükümetiyle esir düşen pilota ilişkin yakın çalışma içerisinde olduğunu vurgulayarak, "Dualarımız pilotla, onun ailesiyle ve Ürdün Silahlı Kuvvetleri'ndeki partnerlerimizle" ifadesine yer verdi.

Suriye'nin Rakka kentinde, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir uçağın düşürüldüğü belirtilmiş, Ürdün ordusu da uçağın kendilerine ait olduğunu, pilotunun da rehin alındığını doğrulamıştı.

Ürdün, koalisyon güçlerinin yaklaşık 3 aydır IŞİD'in Irak ve Suriye'deki karargahlarına yönelik hava saldırılarına katılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD: O uçağı IŞİD düşürmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN