Fransız ordusu 'e indi!

Giriş Tarihi: 25.12.2014 11:55 Güncelleme Tarihi: 25.12.2014 12:15
Fransız ordusu Paris'e indi!

’da art arda yaşanan saldırılar ülkeyi alarma geçirdi. Hükümet, ‘yaralı kurt’ saldırılarından dolayı son üç günde 20’den fazla kişinin yaralanması üzerine Noel tatilinde yüzlerce askeri kentlerde görevlendirdi. Kararda, pompalanan IŞİD paranoyası da etkili oldu.

'da üç gün içinde farklı kentlerde arabalarını pazar yerlerine sürerek 20'den fazla kişinin yaralanmasına yol aşan 'yalnız kurt' denilen sosyal ve siyasal etkenlerle hareket eden kişilerin yol açtığı panik ve ülkedeki olası bir IŞİD kaynaklı saldırı ihtimali nedeniyle yüzlerce askerin sokalarda güvenliği sağlayacağı kaydedildi. Noel tatilinde yeni bir saldırı daha yaşanmaması için sadece 'te 300 askerin görevlendirildiği belirtiliyor.

ALMAN GAZETECİ KORKUTTU

İngiliz Times gazetesi, Musul'da IŞİD militanlarıyla altı gün geçiren yazar Juergen Todenhoefer'ın açıklamalarına yer verdiği haberinde, "Alman gazeteci, örgütün tahmin edildiğinden daha güçlü olduğunu, Avrupa ve Ortadoğu'da milyonlarca insanı öldürmeyi planladığını söylemişti" diye yazdı.

TOPLUMUN KAFASI KARIŞIK

Independent gazetesi ise, "Fransa korku ve 'anlamlandıramama' arasında bölünmüş durumda. Hükümet halkı sakin olmaya çağırdıysa da güvenliği arttırarak orduyu da sokaklarda göreve çağırdı" diye yazdı. Haberde Fransız basınının da olayla ilgili haberlerde sükûnet ve histeri arasında gidip geldiğine dikkat çekiyor.

FRANSA'DA ORDU SOKAKLARDA

BİN KOMANDO EYFEL'DE

Fransa Başbakanı Manuel Valls yaptığı açıklamada ülke genelinde yüzlerce askerin güvenlik birimlerine destek vereceğini söyledi. Hükümet hafta sonu Paris başta olmak üzere önemli kentlere devriye görevi için ekstra 780 asker yolladı. Kulesi çevresi ve Champs-Elysees bulvarına ise 1080 komando yerleştirildi.

3 GÜNDE ÜÇ SALDIRI

Fransa'da geçtiğimiz pazar, Dijon kentinde bir sürücü tekbir getirerek aracını yayaların üzerine sürmüş ve 13 kişi yaralanmıştı. Cumartesi günü de Tours yakınlarında üç polisi bıçakla yaralayan bir saldırgan, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Pazartesi akşamı ise Nantes kentinde akli dengesinin yerinde olmadığı belirtilen bir saldırgan, kullandığı minibüsü Noel pazarında alışveriş yapanların üzerine sürerek beşi ağır, 11 kişiyi yaralamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransız ordusu Paris'e indi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN