Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azeri polisi ABD destekli radyoyu bastı

Azerbaycan polisi, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın finanse ettiği Radio Free Europe'un ofisine baskın düzenledi.

Giriş Tarihi: 27.12.2014 11:32
Azeri polisi ABD destekli radyoyu bastı

Azerbaycan polisi, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın desteğiyle Soğuk Savaş döneminde komünizm karşıtı propaganda için kurulan Radio Free Europe'un ofisine baskın düzenledi. Hâlen ABD'nin finanse ettiği radyo ve web sitesinin Bakü bürosu kapatıldı.

Radyonun Yayın Yönetmeni Nenad Pejiç, baskını 'Azerbaycan'ın bağlılık sözü verdiği her türlü ulusalararası standardın çirkince ihlali" olarak nitelendirdi. Pejiç, "Radio Free Europe'u zorbaca susturma çabası olarak bu emir en üst merciden geldi" dedi.

ULUSLARARASI SÖZLERE SAYGI DUYULMALI

ABD Dışişleri konuyla ilgili şimdilik yorum yapmayı redderken, bakanlıktan bir yetkili, radyo çalışanlarının gözaltına alınıp sorgulandıkların ve polisin büroda arama yaptığını öğrenmekten rahatsızlık duyduklarını söyledi. Reuters'a konuşan bakanlık çalışanı, "Azerbaycanlı yetkilileri basın özgürlüğünü korumak üzere verdiği uluslararası sözlere saygı duymaya çağırıyoruz" dedi.

İnsan hakları aktivistleri baskından Azeri Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i sorumlu tuttu. Radyonun önde gelen gazetecilerinden Hatice İsmailova da 5 Aralık'ta tutuklandı. İsmailova ülkedeki hükümet yolsuzluklarıyla ilgili haberler yapıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azeri polisi ABD destekli radyoyu bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN