Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD çöküşe mi geçti?

Giriş Tarihi: 27.12.2014 08:36
IŞİD çöküşe mi geçti?

IŞİD, söz verdiği “İslam devleti”ni kurmakta zorlanmaya başladı. Kurumlaşma, ekonomi ve altyapı sorunlarıyla boğuşan örgüt artık savaşacak eleman da aramıyor. Bunun yerine yüksek eğitim almış meslek sahiplerine yöneliyor.

Irak Şam İslam Devleti'nin Irak ve Suriye toplaklarında kurmayı vaat ettiği İslam devleti, kurulamadan yıkılmaya yüz tuttu. Örgütün hakim olduğu bölgelerde yaşam koşulları en kötü seviyeye gerilemiş durumda. Enerjisinin hemen hemen tamamını sıcak çatışmaya harcayan örgüt, devletin altyapısı için gerekli imkanı ve gücü bulmakta zorlanıyor. Finans ve sağlık konularında "kurum"larının çöküşte olduğu belirtilirken, özellikle Musul'da artık içme suyu bulmak zor çünkü klorin kaynakları kurumuş durumda. Hepatit ve diğer bulaşıcı hastalıklar hızla yayılıyor. Orada görevli gazeteciler bölgenin artık bir açık hapishane haline geldiğini belirtiyor.

DOKTOR ve MÜHENDİS ARAYIŞI


Örgüt sözünü verdiği IŞİD parasını ve pasaportunu hâlâ hazırlaya bilmiş değil. Doktor ve öğretmen kıtlığının da yaşandığı örgüt kontrolündeki bölgelerde yüksek eğitimli her meslek grubundan kişiye ihtiyaç duyuluyor. Örgüt bu nedenle artık savaşacak üyeler yerine meslek sahibi kişilere ve ailelere yöneliyor. Amerikan Washington Post gazetisinin haberine göre örgütün liderleri ve internet üzerinden üye bulan yetkilileri, doktor, hemşire, avukat, mühendis ve muhasebeci gibi farklı meslek gruplarından kişileri Suriye'ye gitmeye ikna etmek için seferber olmuş durumda.

ULUSLARARASI İSTİHBARAT ÜRÜNÜ


Suriye'nin en büyük muhalif gruplarından Ahrar-u Şam'ın İdlib'de bulunan karargahına 9 Eylül'de bir bombalı saldırı düzenlenmiş ve grubun lideri Hasan Abbud hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra uzun bir sessizlik dönemi yaşayan Ahrar-u Şam'ın yeni komutanı Al Jazeera Türk'e yaptığı açıklamada IŞİD'in uluslararası istihbaratın bir ürünü olduğunu söyledi. Abbud, IŞİD'i zulüm ve sapkınlıkla suçladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD çöküşe mi geçti?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN