Peşmerge Sincar'da kontrolü ele geçirdi

Kuzey Irak'ta uluslararası koalisyonun hava desteğiyle IŞİD'e karşı harekâtını sürdüren peşmerge geniş bir alanda kontrolü elinde tutuyor. Peşmergenin ilk hedefi stratejik konumdaki Musul'ın Sincar ilçesini örgütten kurtarmak.

Giriş Tarihi: 27.12.2014 09:31
Peşmerge Sincar'da kontrolü ele geçirdi

İki hafta önce Irak'ın kuzeybatısında 8 bin kişilik güçle IŞİD'e karşı şimdiye kadarki en en büyük harekâtını gerçekleştiren peşmerge bölgedeki kontrolünü genişletiyor.

18 Aralık'ta Sincar Dağı'ndaki IŞİD kuşatmasını kıran peşmerge stratejik noktaları ele geçirdi. Al Jazeera'ye konuşan peşmerge komutanı Haşim Sitaie, başta Irak-Suriye sınırında olmak üzere bölgedeki ana yolların kontrolünü ele aldıklarını, bu sayede IŞİD'e karşı daha da avantajlı konuma geçtiklerini söyledi.

Peşmergeye harekâtta ABD öncülüğünde kurulan uluslararası koalisyon güçleri hava bombardımanı desteği veriyor.
Sitaie, "Koalisyon uçaklarına yerden hedef belirliyoruz, koordinasyonlu çalışmamız onların isabet oranını artırdı" dedi.

30 BİN EZİDİ DAĞA SIĞINMIŞTI

Bir haftadır çatışmaların yaşandığı Musul'a bağlı Sincar'ın merkezi ise henüz örgütün elinden kurtarılabilmiş değil. IŞİD militanları peşmerge güçlerinin ilerleyişini bombalı tuzaklarla engellemeye çalışıyor. Binalardaki keskin nişancılar da peşmergeye karşı direniş gösteriyor. Örgüt üyeleri ayrıca sık sık lastik yakarak oluşturdukları siyah duman bulutuyla savaş uçaklarının görüşünü engellemeye çalışıyor.

Ezidi nüfusunun yoğun olduğu Sincar ilçesi, peşmerge güçlerinin 3 Ağustos'ta bölgeden çekilmesiyle IŞİD'in eline geçmişti. İlçe ve köylerini terk eden 30 bin Ezidi, Sincar Dağı'na sığınmıştı. Bu Ezidilerden yaklaşık 20 bini, güvenli kara koridorunun açılmasıyla PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin kontrolündeki Irak'ın Duhok kentine nakledilmişti.

Sincar, IŞİD'in en güçlü konumda olduğu Musul'a giden hat üzerinde Tel Afer'le beraber stratejik bir konumda bulunuyor. Sincar ele geçirildiği takdirde peşmergenin nihai hedef olan Musul'a büyük bir operasyon yapacağı tahmin ediliyor.

YPG KESSAB'I ELE GEÇİRDİ

Suriye'de devam eden çatışmalarda ise YPG güçlerinin Perşembe günü 44 IŞİD üyesini öldürdüğü belirtildi.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin verdiği bilgiye göre YPG Haseke'ye bağlı Kessab'ı örgütten kurtardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmerge Sincar'da kontrolü ele geçirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN