'Devlet' çöküyor

Giriş Tarihi: 28.12.2014
'Devlet' çöküyor

Yapılan propagandalara rağmen, IŞİD'in Irak ve Suriye'de kurduğu 'devlet', insanlara hizmet veremiyor. Fiyatlar hızla artarken, salgın hastalıklar yayılıyor. Temiz su ve doktor sıkıntısı da had safhada

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün, yapılan bütün propaganda yayınlarına rağmen, Irak ve Suriye topraklarında kurduğunu ilan ettiği 'devlet'in çökmenin eşiğine geldiği bildiriliyor. Washington Post gazetesinin bölgeden çok sayıda insanla bire bir görüşerek hazırladığı özel dosyaya göre, IŞİD'in kontrolü altındaki kent ve kasabalarda insanlar patlamanın eşiğine gelmiş durumda. Örgüt ise, halkın kendisinden memnun olduğuna yönelik imaj çalışmalarına devam ediyor. Irak'ın Musul ve Suriye'nin Rakka kentleri başta olmak üzere, IŞİD'in kontrol alanlarında içme suyu sıkıntısının baş gösterdiğini kaydeden gazete, temiz su kıtlığına bağlı olarak salgın hastalıkların da yayılmakta olduğuna vurgu yaptı. Ticaretin durma noktasına gelmesi nedeniyle fiyatların hızlı bir artış gösterdiği belirtilirken, en temel gıda maddelerinin bile sağlanmasında büyük zorluk yaşanıyor. IŞİD'in halka hizmet noktasındaki en büyük eksikliği ise, sağlık hizmetleri alanında görülüyor. Hastanelerin birçoğunun çatışmalar yüzünden harabeye döndüğü bölgede, doktor ve hemşire kıtlığı, insanların sağlık hizmetlerinden mahrum kalmasının en önemli nedeni olarak gösteriliyor. Görüşlerine başvurulan bölge sakinleri de "IŞİD'in devlet kurduğu iddiası sadece bir imajdan ibaret" değerlendirmesinde bulundu.

İÇ ÇATIŞMALAR BAŞLADI
Örgüt üyeleri arasında iç çatışmaların da başladığı aktarılıyor. Yabancı ülkelerden Irak ve Suriye'ye gelen militanların aralarında ciddi sürtüşmelerin bulunduğu açıklanırken, IŞİD'in artık firarları önlemekte yetersiz kaldığı bildiriliyor. Öte yandan, ABD ve müttefiklerinin Kerkük ve çevresinde devam eden operasyonlarında en az 83 IŞİD militanının öldürüldüğü açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Devlet' çöküyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN