Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolcu gemisi yandı!

Yunanistan'ın Patra Limanı'ndan İtalya'ya 422 yolcusu ve 56 kişilik mürettebatıyla sefer yapan feribotta yangın çıktı.

Giriş Tarihi: 28.12.2014 11:09 Güncelleme Tarihi: 29.12.2014 00:19
Yolcu gemisi yandı!
AP'nin haberine göre yakınlarda bulunan gemilerden, Yunanistan'ın Korfu adası açıklarında bulunan Norman Atlantic isimli feribottan yolcuların tahliyesi için kurtarma çalışmalarına katılması istendi. İtalyan bandıralı 'Norman Atlantik' isimli feribot Yunan ANEK firmasına ait. Feribotta yolcuların yanı sıra 200 kadar araç bulunuyordu.

ANEK Lines'a ait Patra-Ancona seferini yapan "Norman Atlantic" isimli feribotta çıkan yangın sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin ağır yaralandığı bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle denizden müdahalede zorluk yaşanan gemide 1 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralandı. Şu ana kadar 161 yolcu kurtarıldı, 317 kişi ise hala gemide bulunuyor.

Öte yandan daha önce sayıları 53 olarak bildirilen feribottaki Türk yolcu sayısının 54 olduğu öğrenildi.

Feribotta 22 İtalyan, 234 Yunan, 1 Romen, 2 Rus, 6 Avusturyalı, 10 Macar, 2 İsviçreli, 1 Hırvat, 8 Gürcü, 5 Suriyeli, 1 İsveçli, 1 Kanadalı, 2 Ukraynalı, 1 Mısırlı, 18 Alman, 22 Arnavut, 2 Afgan, 1 Maltalı, 7 Bulgar, 3 Makedon, 2 İngiliz, 3 Hollandalı, 3 Belçikalı, 9 Fransız ve 2 Iraklı yolcu ile çeşitli milletlerden 56 personel yer alıyor.

Alınan son bilgilere göre, yolcular arasında bulunan 3 Türk vatandaşı kurtarıldı. İtalya'ya götürülmekte olan Türk yolcuların hangi limana indirilecekleri henüz kesinlik kazanmadı. Liman belli olduğunda Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği personeli ivedilikle bölgeye intikal edecek.

Kurtarma operasyonuna gece boyunca devam edilecek.

GEMİDE 54 TÜRK VATANDAŞI OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Yunanistan'ın Patra Limanı'ndan İtalya'ya 422 yolcusu ve 56 kişilik mürettebatıyla sefer yaparken yangın çıkan feribotta 54 Türk vatandaşının bulunduğu bildirildi.Yunan medyasına yansıyan haberlerde, gemide 54 Türk vatandaşının yanı sıra çok sayıda İtalya, Alman, Yunan ve Mısır vatandaşı bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan AA muhabirinin, Yunan savunma kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Yunanistan olay yerine bir fırkateyn, 2 Super Puma helikopter, deniz kuvvetlerine bağlı 2 helikopter ve bir C130 tipi uçak gönderdi.

170 YOLCU TAHLİYE EDİLDİ

Yunanistan'ın Korfu Adası'nın 45 mil açıklarında demirleyen feribotun, nereye yanaştırılacağı henüz netlik kazanmazken, feribotun Yunanistan, İtalya ya da Arnavutluk limanlarından birine götürüleceği bildirildi.

200 aracın bulunduğu feribottaki yolcuların tahliye işlemi ise devam ediyor. Yunan medyasına göre, 170 kadar yolcu tahliye edildi. Şiddetli rüzgar ve denizin dalgalı olması sebebiyle gemilerin feribota yanaşmakta güçlük çektiği kaydedildi.

Yunanistan ile İtalya sahil güvenlik ekiplerinin ortaklaşa yürüttüğü kurtarma operasyonunda, yetkililerin hava kararmadan önce gemiyi tamamen boşaltmayı planladıkları aktarıldı.

LÜTFİ ELVAN: GEMİDE 54 TÜRK YOLCUSU VAR!

Ak Parti İl Kongresi'ne katılmak için memleketi karaman'da olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İtalya ve Arnavutluk açıklarında meydana gelen gemi kazaları ile ilgili açıklama yaptı. Elvan, Yunanistan'dan İtalya'ya giden Yunan bandıralı bir gemide Arnavutluk açıklarında yangın çıktığını belirtirken şöyle dedi:

"480 civarında yolcusu olduğu ifade ediliyor. Yine bizim Pire Başkonsolosluğumuzdan aldığımız bilgiye göre 54 Türk yolcusu olduğu ifade ediliyor. Bununla ilgili gerekli takip işlemlerini yürütüyoruz. İtalyan makamlarından aldığımız bilgiye göre 103 kişi kurtarılmış durumda. Bu konudaki gelişmeleri takip ediyoruz. Yunanistan'da da bu konu ile kriz masası oluşturulmuş durumdu. Bakanlık olarak yakından bu konuyu takip ediyoruz."TÜRK YOLCULARIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Yorgo Kırbaki'den alınan bilgiye göre, gemide bulunan Türk yolcuların 52'sinin kimliği belli oldu. A.Yıldırım, S.Yıldırım, S. Yel, H.Ünal, T.Ünal, A.Uslupat, B.Uslupat, S.Tosun, U.Tiryakioğlu, K.Tiryakioğlu, S.Şimşek, M.Saygılı, T.Saygılı, H.Savaş, E.Sait, K.Refik, S.Nuri,E.Muhhamed, Y.Lütfü, F,Kılıç, S.Kılıç, A.Kemal, M.Kazan, B.Karakaya, M.Hisar, T.Farhan, N.Erkul, H.Erkul, A.Emektar, A.Eğilmez, H.Eğilmez, T.Ferhan, M.Demirmen, M.Demirken (iki ayrı kişi), U. Demir, R,Şerif, K.Şerif, A.Şerif, C.Şerif, M.Çakmak, V.Bulut, S.Bulut, O.Cem, Z.Bilgiç, M.Bilginer, N.Baskın, N.Baskın (iki ayrı kişi), S.Bayhan, B.Akamaç, A.Akamaç, H.Akkaya, B.Ahmet gemide bulunan Türk yolculardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolcu gemisi yandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN