Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya'daki Türkler ırkçılığa karşı yürüyecek

Almanya'daki Türklerin, aşırı sağcı PEGIDA grubuna karşı 5 Ocak'ta Köln'de düzenlenecek yürüyüşe katılacağı bildirildi.

Giriş Tarihi: 29.12.2014 12:21
Almanya'daki Türkler ırkçılığa karşı yürüyecek
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ortadoğu'daki gelişmelerin ve Suriye'deki iç savaşın aşırı sağcı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar grubu (PEGIDA) eylemlerine zemin hazırladığını söyledi.

Suriye'de yaşananların, Avrupa'daki bazı medya kuruluşları tarafından yansıtılma şeklinin de PEGIDA eylemlerine verilen desteği artırdığını dile getiren Çelik, PEGIDA eylemlerine katılanların sayısı gittikçe arttığına da dikkati çekti.

PEGIDA karşıtı yürüyüşlerin ile bu yürüyüşlere katılanların sayısının artmasından mutluluk duyduklarını ifade eden Çelik, "5 Ocak'ta Köln'de yürüyüş olacak. UETD'de olarak biz de bu yürüyüşe katılacağız. Bu tür eylemlere katkıda bulunacağız. Nerede PEGIDA'ya karşı yürüyüş varsa orada olacağız" ifadelerini kullandı.

PEGİDA MEDYADAN BESLENDİ

İslam karşıtı eylemlerle mücadele etmek için Almanya'daki siyasi partilere büyük görev düştüğünü ifade eden Çelik, "Bu konuda özellikle medyaya görev düşüyor. Daha dikkatli yayın yapma mecburiyetindeler. PEGIDA medyadan beslendi ve kendilerine taban oluşturdu" diye konuştu.

Süleyman Çelik, şöyle devam etti:

"İslam karşıtlığı ile başlayan PEGIDA, ırkçılık, yabancı ve göçmen düşmanlığı yapıyor. Bu da Avrupa'yı şiddetle rahatsız etmekte. Bu yürüyüşler Avrupa değerlerine karşıdır. O yüzden bu konuda sadece Almanya'yı değil, tüm Avrupa ülkelerine çok büyük görevler düşüyor."

Son dönemde camilere yönelik saldırıların da arttığına dikkati çeken Çelik, "Bu tür yürüyüşler ırkçıları cesaretlendiriyor. Bu cesaretle cami saldırıları devam edecek" dedi.

SİYASETE VE MEDYAYA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı İhsan Öner ise Neonazi grupların katılımıyla haftalardır düzenlenen yabancı ve İslam düşmanı PEGIDA eylemlerinin ülkenin doğusunda aniden ortaya çıktığını belirtti.

PEGIDA eylemlerinin düzenlendiği Dresden kentinde gösterilerin düzenlenmesinin çok manidar olduğunu dile getiren Öner, bölgede çok fazla Müslüman'ın yaşamadığını ancak eyleme katılanların "Müslümanlara karşı Avrupa'yı koruyoruz" sloganı attığını vurguladı.

Aşırı sağla mücadelede herkesin sorumluluğu olduğunu dile getiren Öner, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi Almanya'daki siyasi otoritelere ve medyaya büyük görev düşüyor. Ön yargıları arttıracak yöndeki şeyler değil, ön yargıları ortadan kaldıracak yayın politikası ve siyasi söylem geliştirilebilirse bu işlerin önüne geçilebilir. Aksi taktirde yarın bu kontrolden çıktığında mümkün olmayacak.

Öte yandan biz de PEGIDA'yı ve eylemlerini protesto etmek için yapılacak etkinliklerde yer alacağız."

"İşin özünde gerçekten bir ırkçılık hareketi var"

Dresden'deki İslam karşıtı eylemlere daha çok Müslümanlarla fazla temasta bulunmayan kişilerin katıldığını belirten Öner, bunu, yıllardır ülkede var olan ırkçılık, İslam düşmanlığı gibi kavramların yeniden farklı şekilde dile getirilmesi olarak değerlendirdiğini söyledi.

"İşin özünde gerçekten bir ırkçılık hareketi var" diyen Öner, "Bazı sağduyulu Almanlar, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel veya eski Başbakan Gerhard Schröder gibi olmak üzere bu konuda yapmış oldukları çıkışları olumlu bir gelişme olarak karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

BUNUN NESİNE ANLAYIŞ GÖSTERİLECEK

Almanya Türk Toplumu (TGD) Eşbaşkanı Safter Çınar da siyasetçilerin, "Eylemlere katılanlara anlayış göstermeliyiz, onlarla diyalog kurmamız lazım" ifadelerini çok tehlikeli bulduğunu vurguladı.

Burada anlayış gösterilecek bir durumun olmadığını vurgulayan Çınar, nüfusunun yüzde 1'i Müslüman olan Dresden kentinde, "Almanya batıyor" diye sokağa çıkanlara anlayış gösterilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Aksi durumunda bulun aşırı sağcıları cesaretlendirdiğine dikkati çeken Çınar, "Eylemlere katılanların hepsi ırkçı ve faşist insanlar değil. Çoğu, ön yargıları olan ve aşırı sağcıların dümenine girmiş insanlar. Bunu önemli bir tehlike olarak görüyorum" diye konuştu.

Almanya'daki camilere yönelik saldırıları da değerlendiren Çınar, "Son aylarda camilere yapılan saldırılar giderek artıyor. Her gün böyle bir saldırı ile ilgili haberler okuyoruz. Bundan sonra cami saldırılarının artması yönünde endişeliyim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'daki Türkler ırkçılığa karşı yürüyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN