İranlı tuğgeneral Irak'ta öldürüldü

Giriş Tarihi: 29.12.2014
İranlı tuğgeneral Irak'ta öldürüldü

IŞİD ile savaşta Irak ordusuna danışmanlık yapan İranlı Tuğgeneral Hamid Tekva, Samarra'da öldürüldü. Tekva, Devrim Muhafızları'nın üst düzey isimlerindendi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı verilen savaşta, Irak yönetimiyle yakın işbirliğine giden İran, en önemli kayıplarından birini önceki gün verdi. Devrim Muhafızları Ordusu'nun üst düzey isimlerinden Tuğgeneral Hamid Tekva, Irak'ın Samarra kentinde öldürüldü. Tekva'nın, Irak ordusuna askeri ve stratejik danışmanlık yapmak için ülkede bulunduğu kaydedildi. Devrim Muhafızları Ordusu'ndan yapılan açıklamada, "Tuğgeneral Hamid Tekva, Irak ordusuna ve gönüllü savaşçılara danışmanlık misyonunu yerine getirirken, Samarra kentinde şehit düştü" denildi. Açıklamada, Tekva'nın çatışmalar sırasında mı öldüğü yoksa suikasta mı kurban gittiği belirtilmedi. İran-Irak Savaşı'nda görev alan komutan, bugün başkent Tahran'da düzenlenecek cenaze töreninin ardından yarın memleketi Ahvaz'da toprağa verilecek. Bağdat'ın 110 kilometre kuzeyinde yer alan Samarra kenti, burada bulunan Ali Hadi ve Hasan Askeri türbelerinden dolayı Şiiler için büyük bir öneme sahip. Ali Hadi ve Hasan Askeri, Şii inancının 10'uncu ve 11'inci imamları olarak kabul ediliyor. Bu arada ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli general John Allen, hava operasyonları ile petrol ticaretine darbe vurulan terör örgütünün, artık maaşları ödemekte zorlandığını kaydetti.

KARA HAREKATI SİNYALİ
Alman Der Spiegel dergisine açıklamalarda bulunan Allen, Irak askerlerine ve Peşmerge güçlerine askeri eğitimin devam ettiğine de dikkat çekerek, "Vakti geldiğinde kara harekatı da başlatılacak. Bunun için eğitim donatım faaliyetleriyle Irak güvenlik güçlerinin örgütle savaşabilecek duruma gelmeleri gerekiyor" görüşünü paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İranlı tuğgeneral Irak'ta öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN