Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Titanik gibiydi

Adriyatik'te yanan feribottaki 478 yolcudan 8'i ölürken, 37 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi. 54 Türk yolcudan biri olan Aylin Akamaç, "Titanik filmi gibiydi. Yunan ve İtalyan ekipler önce kendi vatandaşlarını kurtardı" dedi

Titanik gibiydi
Yunanistan'dan İtalya'ya sefer yaparken Adriyatik Denizi'nin ortasında alev alan feribottaki tahliye çalışmaları tamamlandı. Feribottaki 478 yolcudan 10'u hayatını kaybederken, 35 kişinin ise halen kayıp olduğu bildirildi. Yunan, Türk, İtalyan ve çeşitli milletlerden oluşan yolcular ise uzun süren uğraşların ardından güçlükle kurtarıldı. Türk yolcu Aylin Akamaç, "Aynı Titanik filmi gibiydi" dedi. Yunan ve İtalyan makamları, kaçak göçmenlerin, iki ülke arasında düzenli seferler yapan bu türdeki feribotların ambarlarına saklandıklarına dikkat çekerek kurtarılamamış bazı kişiler olabileceğini vurguladı. Denizden ve havadan yaklaşık 48 saat süren çalışmanın ardından feribottan tahliye edilen yolcular, İtalya'nın Brindizzi, Lecce, Bari ve Ancona kentleri ile Yunanistan'ın Korfu adası, İgumenitsa ve Patras kentlerine sevk edildi. Yolcuların gerekli sağlık muayene ve tedavilerinden sonra ülkelerine gönderilecekleri açıklandı.

SOĞUK HAVA KORUDU

Yolcular can havliyle çıktıkları güvertede çok soğuk hava ve şiddetli rüzgarla karşılaşmıştı. Ancak gemicilik uzmanları, yağan şiddetli yağmur ve dolunun aslında yolcuları koruduğunu, aksi halde feribot içindeki alevlerin, tabandaki sacları eritip güverteyi bile etkisi altına alacağını söyledi. Kurtarma operasyonu yöneten İtalyan makamları ile Yunan makamları arasında görüş ayrılıkları kaydedildi. Yunan makamları, feribotun en yakın sahil olan 13 mil mesafedeki Arnavutluk'a çekilmesini önerirken, İtalya makamları feribotu 50 mil mesafedeki İtalya kıyılarına çekilmesinde ısrar etti. İtalyan bandıralı, Yunan ANEK şirketi tarafından navlunlu feribotta çıkan yangının nedenleri, İtalyan kaptanın zamanında alarm vermemesi, feribotun denetimden geçmesine rağmen güvenli olup olmadığı gibi araştırma ve soruşturmaların ancak feribotun karaya çekilmesinden sonra başlatılacağı belirtildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Şükür hayatını kaybeden vatandaşımız yok" bilgisini verdi.

ÖNCE ASKERLER KURTARILDI!
Feribottan kurtarılarak müşahede altına alınan yolculardan Aylin Akamaç, kurtarma çalışmalarında hiçbir organizasyon olmadığını, Yunan ve İtalyan kurtarma ekiplerinin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını savundu. Asker gençlerin bile kadın ve çocuklardan önce kurtarıldığını anlatan Akamaç, "Römorkör ile çekmeye çalışırken bağladıkları halat 3 kez koptu. Hiçbir şey yapamadılar. Allah kimsenin başına vermesin" dedi.

AŞK GEZİSİ KÂBUSA DÖNDÜ
Feribottaki 54 Türk yolcu arasında bulunan Gaye ve Ahmet Eğilmez çiftinin 35 yıllık evlilikleri boyunca yaptıkları ilk deniz yolculuğu kâbus gibi bir faciayla sona erdi. İlk önce kadın ve çocukların kurtarıldığı faciada Ahmet Eğilmez çok sevdiği eşini kurtarma helikopterine bindirdi. Eşinden ayrılarak hastaneye götürülen Gaye Eğilmez, feribotta kalan kocasından bir daha haber alamadı. Gaye Eğilmez'in annesi Serpil Yakın, "Kızımla telefonda çok kısa görüşebildik. Kendisi hastanede, ancak Ahmet'ten haber alamıyoruz" dedi.

ÖLÜMÜN KIYISINDA 13 SAAT
Türk yolcular arasında yer alan ve faciadan kurtulan Nesrin ve Nazmi Baskın çifti yaşadıkları dehşet dolu saatleri SABAH'a anlattı. Kurtarıldıktan sonra alındığı bir Yunan feribotunda telefonda ulaştığımız ve halen yaşadığı olayın şokunda olan Nesrin Baskın, sesi titreyerek şunları söyledi: "Sabah 04.00 sularında bir patlama sesiyle uyandım. Hemen koridora çıkıp alarm düğmesine bastım. Siren sesi çalınca 3 gemi görevlisi odalarından çıktı. Panikle güverteye çıktık. Fırtına vardı. 13 saat öylece kurtarılmayı bekledik. Alevlerin sıcaklığı ayaklarımızı yakıyordu. Helikoptere nasıl bindiğimi hatırlamıyorum. Şu an Yunan feribotundayım. Eşim ise İtalya'da hastaneye götürülmüş."

4 KAYIP DENİZCİDEN HABER YOK
İtalya'nın Ravenna Limanı açıklarında, Belize bandıralı kargo gemisiyle çarpışıp batan "Gökbel" isimli Türk bandıralı yük gemisindeki kayıp 4 denizciyi arama çalışmaları sürüyor. Önceki gün meydana gelen kazada Türk mürettebattan 5'i kurtarılırken, 2'si hayatını kaybetmiş, 4'ü ise kaybolmuştu. Hayatını kaybeden denizcilerin gemi kaptanı Kamil Murat Kantoğlu ve Emrah Karataş, kayıp olanların ise Melih Erek, Yiğit Küçükbıyık, Zeynel Üstün ve Bayram Aslan olduğu açıklandı. Kurtulan denizcilerden İbrahim Ethem Kibar, "İki saat bir can simidine 7 arkadaş tutunarak mücadele verdik. Arkadaşlarımız yanımızda son nefesini verdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Titanik gibiydi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN