Dünya yeni yıla böyle girdi

Giriş Tarihi: 31.12.2014 15:45 Güncelleme Tarihi: 31.12.2014 22:25
Dünya yeni yıla böyle girdi

Yeni yıla giren ilk iki büyük ülke Yeni Zelanda ve Avustralya oldu. İşte dünyadan yeni yıl görüntüleri

Türkiye dahil birçok ülke 2014 için geri sayıma başlarken, yeni yıla giren ilk iki büyük ülke Yeni Zelanda ve Avustralya oldu. TSİ 13.00'te 2015'e giren Yeni Zelanda'da yeni yıl, havai fişek gösterileriyle kutlandı. TSİ 15.00'te 2015'e 'merhaba' diyen Avustralya'nın Sydney kentindeki Harbour Köprüsü ve Opera House da her yıl olduğunu gibi bu sene de renkli havai fişek gösterilerine sahne oldu.Sydney limanında yapılan ve dünyanın birçok ülkesinde televizyonlardan canlı yayınlanan gösterilerde binlerce havai fişek kullanıldı. Sydney Harbour Bridge üzerinde başlayan havai fişek gösterilerine Opera House, limandaki binalar ve kentin çeşitli yerlerinden fırlatılan fişekler eşlik etti.

O KUTLAMALARDAN KARELER

1.6 MİLYON KİŞİ İZLEDİ

Büyük kentler arasında yeni yıla ilk giren Sydney'de bugüne kadar yapılan gösterilerin en renklisi olarak tanımlanan kutlamaları bu yıl 1,6 milyon kişi 69 izleme noktasında seyretti. Gösterilerin güvenliğini 3 binden fazla polis sağladı.

Bu yıl "İlham" olarak adlandırılan ve 12 dakika boyunca gökyüzünü renklendiren havai fişek gösterilerinde harcanan miktarın 7,2 milyon dolar olduğu açıklandı. Geçen yılki kutlamalarda 6,8 milyon dolar harcanmış, gösterileri 1,5 milyon kişi yerinde izlemişti.

İŞTE O KUTLAMA GÖRÜNTÜLERİ

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ÜST DÜZEYE ALINDI


Geçen seneki yılbaşı kutlamalarında çıkan olaylarda bir kişinin hayatını kaybetmesi üzerine bu yıl 69 izleme noktasından 17'sinde alkol satışına izin verildi. İzleme noktalarından 52'sinde ise alkol satmak, getirmek ve içmek yasaklandı.Sydney'de 15 Aralık'ta meydana gelen ve üç kişinin ölümü ile sonuçlanan rehine krizinin ardından geçen yıllara oranla Avustralya polisi yeni yıl kutlamalarında aldığı önlemleri üst seviyeye çıkardı. Kent merkezindeki bir kafede meydana gelen olayda hayatını kaybeden Katrina Dawson ve Tori Johnson'un anısına Harbour Bridge'e "Sydney hatırlıyor" yazısı yansıtıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya yeni yıla böyle girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN