Türkiye'nin en iyi haber sitesi

700 göçmen karaya ulaştı

Yunanistan'ın Korfu adası açıklarında 700'ün üzerinde kaçak göçmen taşıyan gemi limana çekildi. Geminin Türkiye'den yola çıktığı öğrenildi

Giriş Tarihi: 1.1.2015
700 göçmen karaya ulaştı
Yunanistan'ın Korfu (Kerkira) adası açıklarında 700'ün üzerinde kaçak göçmen taşıyan ve önceki gün yardım sinyalleri veren gemi dün İtalya'nın Gallipoli limanına çekildi. Blue Sky M isimli kargo gemisinin bulunduğu sırada mürettebatı tarafından terk edildiği ve otopilot sistemi sayesinde İtalya sahili boyunca seyrettiği belirtildi. Sahil Güvenlik Sözcüsü Filippo Marini, İtalya'nın güneyindeki Santa Maria di Leuca'ya yaklaşan gemiye önlem olarak altı sahil güvenlik yetkilisinin gönderildiğini, yetkililerin kıyıya çarpmak üzere programlanan gemiyi kontrol altına aldığını açıkladı. Mürettebatın rotasını programladıktan sonra gemiyi terk ettiğine dikkati çeken Marini, İtalyan yetkililerin geminin kontrolünü ele geçirip rotasını değiştirerek büyük bir faciayı önlediğini belirtti.

GEMİ KAÇIRILMADI
İtalyan basınına göre, gemide bulunanların büyük kısmı Suriyeliler ve Kürtler oldu. Daha önce gemide silahlı kişiler görülmüştü. Bu nedenle geminin insan tacirleri tarafından kaçırıldığı düşünülüyordu. Ancak daha sonra göçmenlerin silahları kendilerini korumak için yanında taşıdığı anlaşıldı. Gilberto Busti isimli bir görgü tanığı, "Polisin ve Kızıl Haç'ın çadır kurduklarını gördüm. Sivil savunmada görev yapan bir arkadaşım, gemide 800 ila 900 kişinin bulunduğunu söyledi. Gemide ölülerin olup olmadığı doğrulayamıyoruz, ancak arkadaşım 4 ya da 5 ölünün olabileceğini belirtti" diye konuştu.

TÜRKİYE'DEN HAREKET ETTİ

Genellikle mültecileri taşıyan gemilerin Libya'dan hareket ettiği ancak bu geminin Türkiye'den yola çıktığı kaydedildi. Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkelerindeki çatışmalar ve yoksulluktan kaçan on binlerce kişi, her yıl yasadışı yollardan Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyor. Göçmenleri tekneler ya da gemilerle Yunanistan ya da İtalya'ya taşıyan insan kaçakçıları, tutuklanmamak için genellikle kıyıya ulaşmadan kaçmayı tercih ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
700 göçmen karaya ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN