Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD i Başkan'a tavır aldı!

’ta siyahilere uygulanan şiddetine karşılık iki polisin intikam amaçlı öldürülmesi bu sefer polisleri ayağa kaldırdı. Üniformalı polis, patrona sırtını döndü.

Giriş Tarihi: 2.1.2015 16:16
ABD polisi Başkan'a tavır aldı!
Amerika'da son aylarda süren olaylar dinmek bilmiyor. Ferguson'da 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'un öldürülmesinin ardından başlayan şiddeti tartışmaları, polisin ceza almamasıyla iyice alevlendi.

Brown'u öldüren polisin ceza almamasından sonra 'ta siyahi vatandaş Eric Garner'ı boğarak öldüren polisin de yargılanmaması bardağı taşıran son damla oldu. Uzun süren sokak eylemleriyle uğraşan Amerika, geçtiğimiz haftalarda Ismaaiyl Brinsley isimli bir saldırganın intikam için iki polisi öldürüp intihar etmesiyle yine karıştı.

BU SEFER POLİSLER AYAKLANDI

Amerika'nın neredeyse tüm eyaletlerinde düzenlenen polis karşıtı eylemlerden sonra bu sefer de polisler ayaklandı. İki meslektaşlarının öldürülmesine tepki gösteren polisler geçtiğimiz günlerde yaptıkları iki eylemle deyim yerindeyse "kazan kaldırdı".

BAŞKANA SIRTLARINI DÖNDÜLER

Polislerin otoriteye karşı ilk tepkisi geçen hafta sonu iki polis için düzenlenen cenaze töreninde yaşandı. Cenazeye katılan binlerce polis kürsüye çıkıp konuşma yapan Belediye Başkanı Bill de Blasio'ya sırtını döndü. Bu hareket ABD'de önemli bir rahatsızlık ve saygısızlık sembolü. Çünkü Belediye Başkanı kent emniyet müdürünü atadığından, polisin de patronu olarak görülüyor. Sonuç olarak üniformalı polis, patrona sırtını dönmüş oluyor.

MEZUNİYET TÖRENDE YUHALANDI

Cenazeden iki gün sonra Belediye Başkanı bir başka eylemle protesto edildi. İki polis memurunun cinayete kurban gitmesinin ardından iki gün önceki cenaze töreninde yüzlerce polisin sırtını döndüğü Blasio, bu kez de polis akademisi mezuniyet töreninde yuhalandı.

Belediye Başkanı'nı konuşması boyunca neredeyse hiçbir polisin alkışlamaması da gözlerden kaçmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD polisi Başkan'a tavır aldı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN