Türkiye'nin en iyi haber sitesi

insanlığın baharı gibi

İngiliz Telegraph gazetesi yazarı Fraiser Nelson, tarihsel kıyaslama temelinde bakıldığında 'ün ve tehditlerine rağmen insanlık için iyi bir yıl olduğunu yazdı

Giriş Tarihi: 3.1.2015
2014 insanlığın baharı gibi
İngiliz Telegraph gazetesi yazarı Frasier Nelson'a göre, sanıldığı kadar kötü geçmedi. Nelson'a göre 2014, yaşam kalitesi açısından, insanlık tarihinin en müreffeh yıllarından biri. Yazara göre dünya geçtiğimiz yıl daha güvenli, daha zengin ve daha sağlıklı bir yer haline geldi.

MANŞETLERE GÖNDERME
"Manşetlere bakarak bir yılı değerlendirmek, sadece varoşlarında gezerek bir şehri değerlendirmeye benzer" diyen Nelson "Gazete ve haber kanallarından yola çıkarsak 2014'ü nın ya da 'in yılı sanabiliriz. Arkeologlara göre ilk insanların yüzde 15'i şiddete maruz kalarak öldü. Bu oran son iki dünya savaşındaki oranın bile çok üzerinde. Dünya savaşlarının sona ermesiyle şiddete maruz kalarak ölenlerin oranı daha da düştü. IŞİD'in barbarlıkları, uzun süren bir barış döneminin ardından geldiği için dünyayı bu kadar şoke etti. Ancak barış ticareti, ticaret de refahı getirdi" değerlendirmesinde bulundu. Birinci Dünya Savaşı'nda bir ayda 1 milyondan fazla insanın öldüğü Somme Muharebesi'ni dikkate alırsak Nelson iyimser tezlerinde haksız sayılmaz. İnsan ömründe tıpta yaşanan gelişmelerle son 15 yılda ortalama 6 yıl uzadığına dikkat çeken Nelson "Ebola salgını 7 bin can aldı. Ancak geçmişteki salgın hastalıkların yol açtığı kayıpları düşünürsek bu konuya da iyimser bakabiliriz. Dünya Bankası'nın verilerine göre de açlık sınırının altında olan nüfus oranı 1990 'dan beri yarı yarıya azaldı. Çin ve Hindistan gibi kalabalık ülkelerin çabaları sayesinde dünya açlıkla savaşta yol kat etti" diye yazdı.

DÜNYADA 2014 İŞTE BÖYLE GEÇTİ - TIKLAYIN

TÜRKİYE'YE DE SOMALİ ÖVGÜSÜ
İngiliz Guardian gazetesi de 2014'e iyimser bir vizyonla baktığı "Aslında çok da kötü bir yıl değildi" başlıklı makalesinde 'nin başkenti Mogadişu'da Türkiye'nin yardımları sayesinde yaşanan değişime dikkat çekti. Mogadişu'nun bir dönem terör olayları nedeniyle dünyanın en korkulan başkentlerinden biri olduğu hatırlatılan makalede "Recep Tayyip Erdoğan 2011'de 20 yıl sonra ülkeyi başbakanlık düzeyinde ziyaret eden ilk lider oldu. Türkiye kentin altyapı, liman ve havaalanı inşasını üstlendi. Türk Havayolları kente direkt uçuşlara başladı" denildi.

Guardian, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde yaptığı Somali ziyaretinin önemine vurgu yaptı.

SOMALİ'YE REKOR YARDIM - TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014 insanlığın baharı gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN