Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mültecileri bırak gemiyi terk et

İtalya güvenlik güçleri, 450 mülteci bulunan gemide kontrolü ele aldı. "Ezadeen" isimli geminin tıpkı 900 mülteci taşıyan "Blue Sky M" gibi insan kaçakçıları tarafından terk edildiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 3.1.2015
Mültecileri bırak gemiyi terk et
İtalya sahil güvenlik güçleri, ülkenin güney kısmında içerisindeki 450 mülteci ile terk edilmiş halde bulunan Ezadeen isimli bir geminin kontrolünü ele aldıklarını açıkladı. Sierra Leone bandıralı olan ve terk edildiği için sürüklenen gemiye helikopter yardımıyla inen 6 sahil güvenlik görevlisi, kontrolü sağladıklarını kaydetti. Görevliler gemiye çıktıklarında göçmen kadının kendilerine, "Yalnızız, bize yardım edecek kimse yok" dediğini aktardı.

O GEMİ DE TÜRKİYE'DEN

Yetkililer açıklamada geminin bir Türk limanından açıldığını daha sonra terk edildiğini söyledi. İtalya'da 20 Aralık Çarşamba günü de 900 kadar Suriyeli taşıyan bir gemi terk edildikten sonra İtalyan sahil güvenliğince bulunmuştu. Blue Sky M adlı gemi Türkiye'den yola çıkmıştı. Genellikle mültecileri taşıyan gemiler Libya'dan hareket ediyordu. Ancak bu iki geminin Türkiye'den yola çıkması kafaları karıştırdı.

OTOMATİK PİLOT UYGULAMASI
Ancak 70 metrelik gemi otomatik pilot uygulaması sayesinde terk edilmesine rağmen İtalyan sahili boyunca seyir etmişti. Ancak gemi kıyıya çarpmak üzere programlanmıştı. Blue Sky M'de silahlı adamlar görülmüş ve geminin kaçırılmış olabileceği ihtimali gündeme gelmişti. Ancak daha sonra silahları mültecilerin kendilerini korumak için yanlarına aldığı anlaşılmıştı. 10 gün içinde İtalyan sahillerinde mültecileri taşıyan ve Türkiye'den hareket eden iki ayrı geminin terk edilmesi bu olayın önümüzdeki günlerde daha çok yaşanıp yaşanmayacağına dair sorgulamalara neden oluyor. İnsan kaçakçıları yakalanmamak için Yunanistan ve İtalya'ya götürmek üzere birlikte yola çıktığı göçmenleri terk ediyor.

BİNLERCE GÖÇMENİN SONU OLDU

Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkelerindeki yoksulluk ve çatışmalardan kaçan on binlerce kişi, her yıl yasadışı yollardan Avrupa'ya ulaşmaya çalışıyor. Son 14 ayda Avrupa'ya gitmek için 170 bin kaçak göçmen İtalya tarafından kurtarıldı. Ancak binlerce göçmen yaşamını yitirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mültecileri bırak gemiyi terk et
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN